Vytlačiť túto stránku
štvrtok, 07 február 2013 00:10

Evanjelická základná škola v Martine pomáha k vzdelávaniu v Afganistane

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
Evanjelická základná škola v Martine pomáha k vzdelávaniu v Afganistane Evanjelická základná škola v Martine pomáha k vzdelávaniu v Afganistane

Na Evanjelickej základnej škole v Martine (EZŠ) je už tradíciou pomáhať iným prostredníctvom rozličných projektov. Tentokrát sa škola rozhodla podporiť sociálny rozmer zameraný na vyučovanie mladých ľudí v Afganistane. Cieľom projektu je výstavba Inštitútu odboru vzdelávania v Afganistane a naši žiaci sa už teraz tešia na všetky sociálne aktivity, ktoré budú viesť k pomoci iným.

Evanjelická základná škola v MartineProjekt, zameraný na globálne vzdelávanie a rozvojovú spoluprácu v Afganistane, nadväzuje na niekoľkoročnú tradíciu sociálnych projektov na EZŠ. Minulý rok žiaci pomáhali utečencom zo Somálska, predtým zase deťom na Ukrajine alebo v Rusku. Partnerom Evanjelickej základnej školy  a iniciátorom projektu, zameranom na výstavbu Inštitútu odboru vzdelávania v Afganistane je humanitárna nezisková organizácia Človek v ohrození. Jej zástupca, Ing. Jana Jakubíková, prišla na EZŠ, aby žiakom tento projekt prezentovala a objasnila im ďalšie možnosti pomoci v Afganistane ale aj životnú situáciu miestnych obyvateľov.

Deti prednáška nadchla, čo bolo vidieť v množstve otázok, ktoré nasmerovali na prednášajúcu. Zaujímalo ich, čo sa v Afganistane zvykne jedávať, aké autá by sme tam našli na cestách ale aj to, či miestni obyvatelia majú topánky. Najväčší ohlas medzi žiakmi mali afganské odevy pre mužov a pre ženy, ktoré si žiaci mohli vyskúšať. Ukázalo sa, že tradičné „mužské nohavice sú veľké a pohodlné.“ Tradičné oblečenie pre ženy, tzv. burka, je podľa našich žiačok zase „ťažká, teplá a nepraktická.“

Pani Jakubíková žiakom vysvetlila, že výstavba Inštitútu odborného vzdelávania pre mužov a ženy v meste Charikar, v provincii Parwan v Afganistane, má začať už tento rok. Cieľom inštitútu bude poskytnúť mužom vyššie odborné vzdelávanie v poľnohospodárstve. A keďže ženy v Afganistane nemajú takmer žiadne možností získať kvalifikáciu, inštitút sa bude sústrediť aj na ne. Vzdelávanie miestnych žien chce budúci Inštitút odborného vzdelávania poskytovať v oblastiach manažmentu a žurnalistiky.

Dlhodobý sen o inštitúcii, ktorá by podporovala sociálne slabších vznikol na popud lokálnej organizácie Centrum pre ženy (Afghan Women Resource Center), s ktorou nezisková organizácia Človek v ohrození dlhodobo spolupracuje. Projekt inštitútu má v úmysle nadviazať na doterajšiu spoluprácu oboch organizácií, ktorá sa doposiaľ sústredila na oblasť poľnohospodárstva, ale aj zdravotníctva či rozvoja vidieka. Vďaka Evanjelickej základnej škole sa spolupráca rozšíri nielen o finančnú ale aj o materiálnu pomoc. Žiaci školy už teraz vyrobili mnohé darčekové predmety, ktoré poputujú do Afganistanu. Projekt výstavby inštitútu Evanjelická základná škola v Martine podporí aj prostredníctvom viacerých ďalších projektov.

Autor: Hedwiga Tkáčová

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky