štvrtok, 07 február 2013 00:50

Vernisáž výstavy Božena Němcová a Slovensko Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)
Vernisáž výstavy Božena Němcová a Slovensko Vernisáž výstavy Božena Němcová a Slovensko

Dňa 5. februára 2013 sa v priestoroch Galérie literatúry a umenia Literárneho múzea SNK v Martine uskutočnila vernisáž výstavy Božena Němcová a Slovensko. Podujatie navštívilo množstvo ľudí, nebolo sa čomu čudovať, spisovateľka zanechala svojim celoživotným dielom výrazný vplyv na mládeži aj dospelých.

Česká spisovateľka Božena Němcová niekoľkokrát navštívila Slovensko - zavítala do Brezna, Banskej Bystrice, Zvolena, Sliača a nevynechala ani Horehronie. Spoznala tu významných umelcov, spisovateľov, lekárov aj kňazov. V roku 1852 nadviazala kontakt s Jankom Kráľom. Neskôr v Brezne navštívila Gustáva Kazimíra Zechentera Laskomerského a stretla sa s básnikom Samom Chalupkom v Hornej Lehote. V tomto regióne zbierala rôzne ľudové zvyky, povery a rozprávky. V Tisovci bola hosťom Juraja Daxnera, brata Štefana Marka Daxnera, ktorý jej sprostredkoval rôzny piesňový materiál.

Vernisáž výstavy Božena Němcová a Slovensko

Božena Němcová získala mnohé údaje vlastným pozorovaním. Slováci, ich práca, zvyky a krásne ľudové prostredie ju mimoriadne zaujali. Často prezerala príbytky, kroje, náradie a sledovala rôzne remeselné práce. Medzi jej najvýznamnejšie diela patrí aj zbierka Slovenské pohádky a pověsti, kde zachytila najznámejšie slovenské rozprávky ako Valibuk, Mahulena, Krásna panna, Vlkolak, Sluncový kôň, Pamodaj šťastia a iné.

Výstava, ktorá obsahuje rôzne zapožičané knižničné, archívne a múzejné dokumenty, bude prebiehať v priestoroch Literárneho múzea SNK v Martine až do konca marca 2013.

{fcomment lang=sk_SK}

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn