Reklama
nedeľa, 13 september 2015 21:13

Martinský festival vína v Hoteli Turiec Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
Martinský festival vína v Hoteli Turiec Martinský festival vína v Hoteli Turiec

Piatkový večer 11. septembra patril 2. ročníku Martinského festivalu vína v Hoteli Turiec. Návštevníci sa mali možnosť oboznámiť s rôznymi značkami a degustovať vína nielen zo slovenských, ale aj svetových vinárstiev, vychutnať si gastronomické špeciality a nechýbal ani pestrý sprievodný program. Na niektorých sa navyše usmialo šťastie a domov odišli s hodnotnými cenami z tomboly.

 

Prvý ročník festivalu nastavil latku pomerne vysoko

 

Po úspešnom minulom ročníku festivalu sa tento rok rozhodol manažment Hotela Turiec toto podujatie ešte viac vylepšiť. Okrem obohatenia programu o hudobnú produkciu sa zvýšil aj počet zúčastnených vinárstiev. „Oproti minuloročným 17 vinárstvam je ich tu tento rok 25. Dá sa povedať, že vinári sa chcú predstaviť aj v regióne Turiec, ktorý nie je práve vinársky,“ vysvetlil Stanislav Mačor, Food & Beverage manager, manažér Hotela Turiec. Someliér Miroslav Balla pripravil pre hostí dve krátke prednášky o tom, ako správne podávať a degustovať víno a prezentáciu o porovnaní vína z Nového Zélandu a Austrálie.

 

 

Miroslav Balla sa postaral o zábavu aj pokusom o rekord v počte odseknutých sektov počas jednej minúty technikou „sabrage“. Rekord síce nepadol, pretože v tomto časovom limite sa nepodarilo odseknúť hrdlo 20 fliaš ale len 14, čo je napriek tomu dobrý výkon. Otvoriť sekt šabľou vyskúšali aj dvaja hostia, ktorí sa úlohy zhostili úplne bez problémov. Zmenu oproti predošlému ročníku mohli účastníci spozorovať aj pri gastronomických špecialitách. „Na druhom ročníku festivalu sme šli trošku iným smerom. Minulý rok tu boli aj stejky a rôzne náročnejšie jedlá, teraz sme nechceli ľudí obmedzovať tým, aby čakali v dlhých radoch. Takže tento rok sú tu skôr klasické jedlá k vínu, to znamená hrozno, ovocie, syry, veľa mäsových špecialít či nátierky,“ rozpráva pán Mačor.

 

Návštevníci hodnotili najlepšie víno festivalu

 

Akcia sa nekonala len za účelom ochutnať vína ale aj ich ohodnotenia. Opäť sa totiž vyhlasovala súťaž o TOP víno 2. Martinského festivalu. Vína posudzovali samotní hostia, ktorí na tombolový lístok napísali svojho favorita a netrpezlivo čakali na vyhodnotenie súťaže. „Víťazné víno náš hotel celý rok prezentuje ako top víno festivalu,“ dodáva manažér hotela. Najlepšie víno festivalu vyberali účastníci spomedzi všetkých 25 vinárstiev a distribučných spoločností, ktoré prezentovali viac ako 250 vzoriek vína.

 

 

Hodnotili sa dve kategórie – „biele tiché“ a „červené tiché“. Tretie miesto v kategórii červené tiché vína získalo víno Nitra - Cabernet Sauvignon Chateau Modra. Druhé miesto získal Alibernet spoločnosti Pavelka & syn. Víťazom tejto kategórie sa stala slovenská odroda Dunaj od vinárstva Miroslav Dudo. V kategórii biele tiché vína skončil na treťom mieste Rizling rýnsky od spoločnosti Vinidi. Druhé miesto získalo vinárstvo Miroslav Dudo s vínom Devín. Prvé mesto patrilo vínu Sauvignon Blanc Villa Maria z oblasti Marlborough z Nového Zélandu. Priebeh vínneho festivalu možno ohodnotiť veľmi pozitívne. Jedla a dobrého vína bolo dosť, každý si prišiel na svoje a užil si príjemnú atmosféru, na ktorú sa môžeme tešiť aj o rok.

 

 

Autor: Mgr. Lucia Ertľová © Autorské práva sú vyhradené

Mgr. Lucia Kuželová

Prispievateľka Turiec Online

Administratívna pracovníčka, Obecný úrad Kláštor pod Znievom.