piatok, 16 október 2015 16:19

Žiaci SOŠ obchodu a služieb na exkurzii v soľnej bani Wieliczka

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Žiaci SOŠ obchodu a služieb na exkurzii v soľnej bani Wieliczka Žiaci SOŠ obchodu a služieb na exkurzii v soľnej bani Wieliczka

Žiaci SOŠ obchodu a služieb v Martine sa dňa 5. 10. 2015 zúčastnili odbornej exkurzie do soľnej bane vo Wieliczke. V tejto bani sa soľ ťaží už od 13 storočia.

 

Rozloha bane je približne 300 km, má deväť podlaží a hĺbku 327 m. Prešli sme tu 800 schodov, pešo asi 2,5 km a to sme nevideli ani 1% z jej priestorov. V soľnej bani sa soľ ťažila až do roku 2007. V súčasnosti je toto miesto turistickou atrakciou. Počas cesty sme mohli vidieť viaceré sochy, galérie a kaplnku, ktorú vysekali baníci.

 

Zaujímavosťou je, že aj kryštály v lustroch sú vyrobené zo soľnej skaly. Soľná skala je sivej farby viacerých odtieňov. Okrem toho sa v turistickej časti bane nachádza aj podzemné jazero a expozícia dejín soľného baníctva. Baňa sa používa aj ako rehabilitačné a wellness stredisko. Ročne jej priestory navštívi viac ako milión turistov z celého sveta. Prehliadkou nás sprevádzala veľmi milá a zábavná sprievodkyňa Eliška.

 

 

Po náročnej exkurzii sme sa vybrali do historického centra mesta Krakow. Ako prvé sme sa prešli okolo rieky Visla a dostali sme sa až na Wawelský pahorok, kde sa nachádza korunovačná bazilika poľských kráľov. Ďalšou zastávkou bolo unikátne námestie v strede mesta Rynek Glowny, ktoré je jedným z najkrajších stredovekých európskych námestí. V centre mesta sme sa tiež zastavili pri Mariánskom kostole, Floriánskej bráne a pri najstaršej univerzite Jagelónskej. Študenti SOŠ obchodu a služieb ocenili miesto a výber exkurzie a všetkým zúčastneným sa exkurzia páčila.

 

Autor: Dominika Jurášková, Laura Kasanová, študentky triedy III. IKT. © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn