pondelok, 11 február 2013 00:00

Živočíchy regiónu Turiec - Zajac poľný Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(16 hlasov)
Živočíchy regiónu Turiec - Zajac poľný Živočíchy regiónu Turiec - Zajac poľný

Druhá časť seriálu v spolupráci s partnerským portálom Turiecfoto.sk predstavuje obľúbené veľkonočné zvieratko - zajaca, ktorého ale vo voľnej prírode nie je také jednoduché vidieť. V regióne Turiec nájdete Zajaca poľného predovšetkým v okolí Veľkej Fatry.

Zajac poľný (Lepus europaeus) je druh zajaca a pôvodný druh zo severnej, centrálnej, západne Európy a západnej Ázie. Ako originálny druh sa dnes však vyskytuje napr. aj na území Južnej Ameriky alebo v Austrálii. Väčšina ľudí stále nesprávne zaraďuje zajaca medzi hlodavce. V súčasnosti patrí do zvláštneho rodu zajace.

 

Turiecfoto.sk

 

Veľkosť tela je spravidla 50-70 cm a hmotnosť medzi 2,5 – 6,5 kg. Je veľmi zdatným bežcom, behá bežne 40 km/h, v prípade nebezpečenstva až 70 km/h. Pretože má predné nohy oproti zadným krátke, je rýchlejší pri behu do kopca, ako dole, zato je ale výborný skokan a rýchlo kľučkuje. Kožuch má žltohnedej až hnedosivej farby s krátkym chvostom. V pomere s telom obrovské ušnice mu umožňujú veľmi dobre počuť. Okrem sluchu má veľmi dobre vyvinutý hmat a čuch, trošku horšie to je so zrakom, hlavne za šera a tmy.

 

Turiecfoto.sk

 
Zajac poľný žije samotársky, v malých skupinách sa zajace združujú len v dobe párenia, to začína prevažne vo februári, ale počas teplého počasia aj v januári alebo v decembri a trvá až do augusta alebo do septembra. Ak teda vidíme na poli pobehovať viac zajacov, prvý z nich je októbrová zajačica a za ňou sprievod zajacov.
 
Výskyt a rozšírenie: jeho prirodzeným biotopom sú otvorené krajiny, predovšetkým polia, lúky a okraje lesov, kde je vďaka svojmu hnedému sfarbeniu veľmi dobre maskovaný.
 
Trus: tvoria ho skoro guľaté bobky, uložené jednotlivo alebo v menších kôpkach.
Ochrana: radí sa medzi štandardné lovné zviera, nie je chránený.
Potrava: cez leto najmä rôzne byliny, zvyšky plodín po zbere, v zime v mladinách a na okraji lesa ohlodáva prízemnú časť kmeňa aj konárov. Poškodenie na koreňoch a konároch môžeme spozorovať do výšky 70 cm nad povrchom (napríklad snehu) a do hrúbky okolo 15 cm.
Čo robiť pri vyrušení: zajaca sa netreba báť, ujde sám :) 
Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn