streda, 04 november 2015 22:18

Judo Club TJ Sokol Vrútky chystá v decembri medzinárodný detský turnaj Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Judo Club TJ Sokol Vrútky chystá v decembri medzinárodný detský turnaj Judo Club TJ Sokol Vrútky chystá v decembri medzinárodný detský turnaj

Judo Club TJ Sokol Vrútky minulý rok znovu obnovil svoju činnosť a opäť trénuje deti. Začínal s trénovaním 5 judistov, dnes ich je už 25. Keďže v tejto oblasti na Slovensku nie je organizovaných veľa súťaží pre deti nižšej vekovej kategórie, tréneri Sokola Vrútky sa pre nich rozhodli usporiadať Medzinárodný Sokol Judo Cup 2015.

 

Najprv bola v pláne len olympiáda

 

Minulý rok sa malí judisti začali zúčastňovať rôznych súťaží a tento rok to bola aj šesťkolová Judo Olympiáda pre oblasť Sever, ktorú organizuje Slovenský zväz Judo. Olympiáda je určená pre deti nižšej vekovej kategórie a členovia Sokola Vrútky si nazbierali body, ktoré im priniesli dve 1. miesta, jedno 2. miesto, 4. miesto a 6. miesto. Na základe tejto olympiády chceli tréneri Vrútok usporiadať podobnú súťaž, kde by sa zúčastnili deti z Martina a zo Žiliny. Rozhodli sa však zorganizovať 1. ročník súťaže, ktorá bude mať medzinárodný charakter. „Keďže ja sám zápasím a všetci, s ktorými sa stretávam trénujú také isté malé deti, tak už teraz viem, že isto prídu 2 kluby Poliakov, asi 5 klubov z Čiech, prídu aj Maďari, Ukrajinci a Rakúšania,“ vysvetľuje Ing. Vladimír Homola, tréner Sokola Vrútky. „Pri organizovaní tejto súťaže nás zaskočila tá účasť. My sme chceli len bývalý stredoslovenský kraj, lenže už chcú prísť z Košíc, Kolárova, Galanty, Bratislavy a ako som spomínal, aj zo zahraničia,“ pokračuje.

 

Súťažiť sa bude v kategórii Mini a Super mini

 

Medzinárodný detský turnaj sa uskutoční 20. decembra v telocvični základnej školy v Záturčí. Judo Club Vrútky musel na túto akciu vybaviť väčšie priestory, pretože očakávajú približne 300 detí, ktoré prídu v sprievode rodičov. Súťažiť sa bude v dvoch kategóriách – Mini (deti od 6 do 10 rokov) a Super mini (od 4 do 6 rokov). Turnaj bude prebiehať počas celého dňa a motiváciou pre deti bude aj účasť dvoch judistov, ktorí budú v novembri štartovať na majstrovstvách sveta. „Začínali v tom istom klube, v tej istej telocvični. Obidvaja prídu na súťaž, aby ich tie deti videli, že boli vážne na majstrovstvách a začínali tam, kde oni. Určite ešte príde aj majster sveta a ak sa nezraní, tak aj účastník OH, ktoré budú v Riu v 2016 z Ukrajiny. Chceme, aby to pre tie deti bola taká motivácia, lebo je iné, keď ich vidia v novinách a reálne,“ vysvetľuje Ing. Homola.

 

Na medzinárodnom turnaji budú ocenení aj najúspešnejší pretekári Vrútok 2015

 

Sokol Vrútky ocení na tejto súťaži aj prvých troch, ktorí za celý rok nazbierali na olympiáde najviac bodov. „Body ráta zväz, takže sa nemôže nikto hádať. Dostanú medailu, diplom, pohár a úplne nové modré kimono. Budú to mať ako keby 2 v 1 – aj účasť na medzinárodnej súťaži a aj toto. Za klub sme sa rozhodli, že vyhlásime našich najúspešnejších športovcov za rok 2015, pretože po 20. decembri už nie je žiadny turnaj, takže ceny dostanú na tejto medzinárodnej súťaži. Bude to pre nich také ukončenie sezóny,“ rozpráva tréner Homola. Cenou na medzinárodnom turnaji bude diplom, medaila a soška. Taktiež sa budú počítať body a tri najlepšie kluby získajú aj pohár. Odmenení tak nebudú len jednotlivci, ale aj niektoré kluby. Organizátori myslia však aj na tých, ktorým sa nepodarí umiestniť. „Chceme, aby úplne každé dieťa, ktoré tam príde, dostalo nejakú maličkosť, aj keď bude posledné. Ceny zaplatí česká firma Security One so slovenskou Retail Security, plus ceny dá ešte viceprimátor Žiliny a pán Blanár,“ dodáva pán Homola.

 

 

Sokol Vrútky má už aj plány na budúci rok

 

Počas budúceho roka budú deti tohto klubu trénovať v jednom rekreačnom zariadení, kde budú pozvané aj deti zo zahraničia, aby si vzájomne vymenili skúsenosti. Klub taktiež chce na mesiac pozvať na Slovensko ukrajinského trénera, aby mali deti zmenu. „Ukrajinci chodia veľa na sústredenia do Kórei a naše malé deti sa tam nedostanú, tak sa niečo môžu takto naučiť. Oni chodia všade po svete a potom aj tí tréneri sú na svetovej úrovni,“ rozpráva tréner Homola.

 

 

Autor: Mgr. Lucia Ertľová © Autorské práva sú vyhradené

Mgr. Lucia Kuželová

Prispievateľka Turiec Online

Administratívna pracovníčka, Obecný úrad Kláštor pod Znievom.