štvrtok, 05 november 2015 00:05

Preneste sa do minulosti a vstúpte na palubu legendárneho Titanicu

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Preneste sa do minulosti a vstúpte na palubu legendárneho Titanicu Preneste sa do minulosti a vstúpte na palubu legendárneho Titanicu

Incheba Expo Bratislava sa dočasne premenila na palubu najznámejšej lode, ktorá sa v 20. storočí potopila v Atlantickom oceáne. Svetová výstava Titanic vás svojou úžasnou atmosférou prenesie do roku 1912 a vy sa budete cítiť ako jeden z pasažierov, ktorí sa touto loďou plavili.

 

Výstava Titanic zobrazuje historické súvislosti, spoločenskú a politickú situáciu vo svete a na Slovensku počas začiatku 20. storočia. Výstava taktiež približuje veľkú migračnú vlnu, kedy pred chudobou a prvou svetovou vojnou utekalo z Európy množstvo ľudí  do Ameriky. Organizátorom výstavy je spoločnosť JVS Group a bratislavská Incheba Expo. Na projekte výstavy sa podieľa aj spoločnosť RMS Titanic, ktorá má výlučné právo na získavanie predmetov z vraku lode Titanic. Výstavu rozšírilo aj Slovenské národné múzeum – Historické múzeum, ktoré poskytlo fotografie, pohľadnice a dobové predmety z obdobia, kedy loď vyplávala na oceán.

 

Vystavené predmety sú originálne

 

Návštevníkom sú sprístupnené originálne exponáty, ktoré boli nájdené na dne Atlantiku. Vystavené sú časti vybavenia lode, rôzne kusy nábytku, porcelán a osobné predmety cestujúcich. „Sú tu aj originálne zlaté šperky, či štrasová kabelka, ktorá má neskutočnú hodnotu,“ rozpráva Mgr. Dominika Kotradyová z agentúry JVS Group. Všetky artefakty majú nevyčísliteľnú historickú a osobnú hodnotu. Keďže je denné svetlo pre tieto predmety nebezpečné a mohlo by ich poškodiť, exponáty sú uschované vo vitrínach s predpísaným osvetlením, atmosférou, teplotou a vlhkosťou vzduchu. „Nemožno predpokladať, že ak bolo niečo skoro 4 kilometre a 73 rokov pod hladinou Atlantiku a zrazu to vytiahneme na denné svetlo, že sa s tým nič nestane. Práve preto sú na výstave vytvorené podmienky, ktoré sú vyhovujúce pre vystavené exponáty,“ vysvetľuje pani Kotradyová.

 

Vstupenkou na výstavu je špeciálny lístok

 

Každý návštevník dostane pri vstupe na výstavu palubnú vstupenku – „boarding pass“, kde je konkrétne meno reálneho človeka, ktorý sa nachádzal na palube Titanicu. Návštevník tak prehliadku prežije tak, ako by bol človekom, ktorý si v minulosti skutočne zakúpil lístok na loď Titanic. Možnosť zažiť autentickú atmosféru biedy aj prepychu dotvára dokonalá rekonštrukcia kajút, jedálne a strojovne, vďaka čomu má každý, kto príde na výstavu, aspoň na chvíľu pocit, že skutočne stojí na palube lode, ktorá dýcha históriou.

 

Okrem palubného lístka dostane pri vstupe každý slúchadlá, pomocou ktorých si môže vypočuť podrobný výklad k jednotlivým exponátom v slovenskom, anglickom alebo nemeckom jazyku. Organizátori nezabudli ani na ľadovec, kvôli ktorému sa táto obrovská loď potopila a skončila na dne Atlantického oceánu. Na záver výstavy totiž návštevníci na vlastnej koži pocítia chlad osudného ľadovca a úzkosť pred blížiacim sa nešťastím. Absolvovať prehliadku Titanicu je vďaka predĺženiu termínu možné do 16. januára 2016 v Incheba Expo v Bratislave počas každého dňa v čase od 09.00 do 20.00 hod. Viac informácií o tejto svetovej výstave a vstupenkách nájdete na www.vystavatitanic.sk.

 

 

Autor: Mgr. Lucia Ertľová foto: Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

 

Mgr. Lucia Kuželová

Prispievateľka Turiec Online

Administratívna pracovníčka, Obecný úrad Kláštor pod Znievom.