štvrtok, 05 november 2015 00:18

Seniori tvorivo – po stopách štúrovcov v Turci

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Seniori tvorivo – po stopách štúrovcov v Turci Seniori tvorivo – po stopách štúrovcov v Turci

Turčianske kultúrne stredisko v  Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja  pripravilo pre seniorov z Turca edukačný program pod názvom Vzdelávací klub tretieho veku, pôvodne zameraný na vzdelávanie starších ľudí, neskôr pretransformovaný na skupinu aktívnych a tvorivých seniorov, u ktorých si spomínaný druh činnosti získal, podľa slov predsedníčky klubu Denného centra Martin - Záturčie Anny Lukáčovej, veľkú popularitu.

 

V rámci aktivít pripravovaných seniormi bol aktuálne realizovaný aj  projekt:  Seniori tvorivo - po stopách štúrovcov v Turci. Jeho slávnostné ukončenie spojené s vernisážou a krstom brožúry bolo 29. októbra 2015 o 14.00 h, v priestoroch Denného centra pre seniorov v Martine. Veľkým pozitívom všetkých aktivít je, že členovia skupiny seniorov svojou dobrovoľníckou činnosťou prinášajú prospech a radosť rovesníkom prostredníctvom vydaných brožúr a spoločných stretnutí. Sú príkladom a motiváciou pre ostatných, o čom svedčí rastúci počet seniorov zaujímajúcich sa o podobné aktivity.

 

 

Pri príležitosti roku Ľudovíta Štúra a 200. výročia jeho narodenia si členky Denného centra Martin - Záturčiepripomenuli túto významnú osobnosť slovenského národa, našli jeho stopy a stopy jeho nasledovateľov v našom regióne. Seniori navštívili miesta, kde sa narodili či pôsobili štúrovci, či už to bol M. M. Hodža, Ján Kalinčiak alebo  Juraj Langsfeld.

 

 

Slovami Anny Lukáčovej „Pri naších cestách sme síce nevyšli na tatranský Kriváň, ani sme si nedali slavianske mená, ale snažili sme sa prejsť pešo všetky miesta, o ktorých sme vedeli, že sa k nim viaže zmienka o štúrovcoch. Pri našich dlhých prechádzkach sme prešli Priekopu, Sučany, Vrútky, Príbovce, Rakovo, Benice, Rakšu, Turčiansky Michal, Kláštor pod Znievom, Záturčie a ďalšie obce. Pri zbere historických faktov o štúrovcoch zaujali nás aj turčianske kostolíky, obdivovali sme podobne ako štúrovci krásu slovenskej prírody a jej vzácnosti. V historických podkladoch sme objavili veľa rodákov z Turca, o ktorých sme ani netušili, že boli až takí slávni, na ktorých sa na škodu veci pomaly zabúda. Zanechali nielen v Turci, ale aj na Slovensku stopy, ktoré  v čase nemiznú, a bez ktorých by možno nebolo ani samotného  Slovenska“.

 

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Žilinského samosprávneho kraja.

 

Autor: Mgr. Radoslav Pančík © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn