utorok, 10 november 2015 20:28

Fit mama, happy baby – nový fenomén cvičenia pre mamičky

Ohodnotiť túto položku
(8 hlasov)
Fit mama, happy baby – nový fenomén cvičenia pre mamičky Fit mama, happy baby – nový fenomén cvičenia pre mamičky

Martinské mamičky už nemusia počas materskej dovolenky sedieť doma, ale môžu byť aktívne a v pohybe bez toho, aby museli svoje bábätko odložiť. Kristína Růžičková, martinská lektorka aerobicu a skupinových cvičení, prišla so skvelým nápadom, ako spojiť starostlivosť o bábätko a cvičenie a zhodiť tak po pôrode pár kíl.

 

Koncept cvičenia Fit mama, happy baby je určený pre všetky mamičky, ktorým chýba pohyb a cvičenie. Výhodou tohto typu cvičenia je, že mamičky si môžu svoje ratolesti zobrať so sebou. Nemusia sa báť, že kým budú cvičiť, nebudú ich mať na očiach. Svoje bábätká majú neustále pri sebe v nosiči alebo šatke a cvičia zároveň s nimi.

 

Fit mama, happy baby prináša viaceré výhody

 

Tak, ako mamičky počas tehotenstva s bábätkom postupne priberali, teraz sa s ním môžu opäť dostať do formy. Keďže je bábätko počas lekcie cvičenia pripútané k matke v nosiči alebo v šatke, slúži jej zároveň ako závažie, ktoré je pri cvičení veľmi efektívne. Pri cvičení s bábätkom v nosiči dokážu mamičky správnymi cvikmi efektívne precvičiť svaly celého tela a hlavne chrbtové svaly, ktoré sú obzvlášť namáhané pri starostlivosti o miminko. Taktiež posilňujú a aktivujú svaly panvového dna, ktoré potrebujú po pôrode dostať do kondície.

 

 

Ďalšou veľkou výhodou je aj čas strávený s bábätkom a socializácia mamičiek s podobným záujmom. Pri cvičení sa navyše vylučujú endorfíny, hormóny šťastia, a zároveň sa mamičkám v prítomnosti ich dieťaťa vylučuje do tela aj oxytocín. Cvičenie je teda aj dobrý spôsob ako získať dobrú náladu a pocit šťastia, čo bábätká z mamičiek vycítia a sú pokojnejšie.

 

Trénuje aj bábätko

 

Keďže je bábätko v nosiči alebo šatke v ergonomickej polohe, teda so správne vytvarovaným chrbátikom, posadeným zadočkom a pokrčenými nohami, napomáha to k jeho správnemu vývinu chrbtice a bedrových kĺbov. Pohyby matky nútia bábätká stimulovať svalový aparát a nervovú sústavu a prispôsobovať sa zmenám polôh. Vyvíja sa motorika a rovnováha dieťaťa, čo deti vnímajú otáčaním, predklonmi a úklonmi matky. Tieto činnosti totiž dráždia vestibulárny aparát (uložený v strednom uchu), ktorý má na starosti práve udržiavanie rovnováhy, čo vyvoláva u detí vestibulárnu slasť – jednoduchšie usínanie a upokojenie.

 

Mamičky si cvičenie nevedia vynachváliť

 

Okrem toho, že sa môžu bez stresu venovať aj vlastným aktivitám a robiť niečo pre svoje zdravie, vidia na cvičení aj ďalšie výhody. „Zbožňujem to cvičenie. Konečne dávam svojmu telu po dlhej dobe zabrať a začínam to aj cítiť. Po cvičení som nabudená a moje dieťa je zrelaxované, vždy v ten deň pekne prespí. Zároveň ako výhodu vidím socializáciu mamičiek aj detičiek, navyše vždy po cvičení majú deti BABY PARTY. Je milé sledovať, ako sa bábätká navzájom vnímajú,“ hovorí mamička Lucia. Spokojná je aj mamička Majka: Cvičenie mi dodá kopec energie do celého dňa, ktorú ako matka určite potrebujem. Môj syn prespí celú lekciu a celý deň je z neho spokojné dieťa.  Zároveň viem, že robím niečo pre seba a môžem sa rýchlo dostať do pôvodnej kondície.“

 

 

Martinské mamičky sú naozaj fit, o čom svedčia aj ich ďalšie aktivity. Spolu s lektorkou Kristínou totiž chodia aj po horách. „Nosíme svoje deti so sebou v ergonomických nosičoch a môžeme slobodne chodiť aj na turistiku. Boli sme už 2x na Martinských Holiach, na Magure, ale i v Tatrách na Popradskom plese,“ rozpráva lektorka.

 

Prísť si zacvičiť so svojim dieťaťom môže ktorákoľvek aktívna mamička. Cvičenie prebieha vždy v utorok a vo štvrtok od 10.00 do 11.00 v budove Amfiteátra Pegafun. Viac informácií sa dozviete na internetovej stránke www.pegafun.sk alebo na Facebooku – FIT MAMA, HAPPY BABY.

 

 

Autor: Mgr. Lucia Ertľová © Autorské práva sú vyhradené

 

Mgr. Lucia Kuželová

Prispievateľka Turiec Online

Administratívna pracovníčka, Obecný úrad Kláštor pod Znievom.