streda, 18 november 2015 15:11

Medzinárodný festival klobás ukázal, že tradičné je naozaj dobré Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Medzinárodný festival klobás ukázal, že tradičné je naozaj dobré Medzinárodný festival klobás ukázal, že tradičné je naozaj dobré

V sobotu 14. novembra 2015 sa v rámci Svätomartinských hodov v Martine konal na Ľadovni 1. ročník Medzinárodného festivalu klobás. Počas slnečnej soboty sa pri Penzióne Ľadoveň šírili vône rôznych druhov klobás, kapustnice, zabíjačkových špecialít, ale i medoviny, medovníčkov či Turčianskych trdelníkov. Medzi skoro 2000 návštevníkmi panovala výborná nálada a súťažiacim nechýbal športový duch a nadšenie pre gastronómiu. Svoje recepty na výrobu klobás tu predstavilo vyše 30 družstiev zo Slovenska, Maďarska, Česka, Srbska a Holandska.

 

Výrobky súťažiacich hodnotila sedemčlenná porota, ktorá si okrem samotnej chuti všímala aj vzhľad, vôňu i samotný výrobný proces klobás. Do hlasovania v kategórii “Hlas ľudu” sa mohli zapojiť aj návštevníci, ktorí mohli odovzdať svojim favoritom hlasy.

 

Výsledky súťaže Medzinárodného klobásového festivalu

 

Celkové poradie:

1. Békéscsaba & Báčsky Petrovec

2. Brantner Gemer & Čáry-máry

3. Jičín & G8

Hlas ľudu: 

1. Sieť

2. Čáry- máry

3. Brantner Gemer

Cena poroty:

  • Mačugovci

Špeciálne ceny:

  • Hokejoví reprezentanti (Somík, Beran, Babka, Novotný) - za výrobu špeciálnej  tzv. mramorovanej klobásy
  • Schipro - najlepšia chuť

 

Súčasťou podujatia bol aj bohatý kultúrny program

 

Prvým ročníkom festivalu sprevádzali moderátori Ľubomír Paulovič a Veronika Paulovičová, ktorých výborne dopĺňal Martin Ferenčík. Headlinerom podujatia bola známa slovenská hudobná skupina Lojzo, ktorá svojimi hitmi rozprúdila výbornú atmosféru festivalu. Do programu prispeli harmonikári Majerčíkovci a fujarista, majster v plieskaní pastierskym bičom Martin Brxa. Tradičnú zabíjačku prezentoval Ľubomír Kubla z Kysúc. Pre deti bolo pripravené maľovanie na tvár, škola tanca a animačný program z Deep Dance Centre z Martina. Prekvapením bol aj elektrický ródeo býk. Podvečer na záver podujatia vystúpila v Penzióne Ľadoveň ľudová hudba Javorové husle. Budúci rok sa bude Medzinárodný festival klobás konať počas Svätomartinských hodov v novembri prvú sobotu po Martinovi.

 

 

Autor: Igor Pĺž © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn