streda, 25 november 2015 23:05

Študenti IT navštívili stredoeurópsku novinku - Superpočítač Salomon v Ostrave

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Študenti IT navštívili stredoeurópsku novinku - Superpočítač Salomon v Ostrave Študenti IT navštívili stredoeurópsku novinku - Superpočítač Salomon v Ostrave

Študenti SOŠ obchodu a služieb v Martine navštívili z prostredia informatiky významný "stroj". Bolo to len nedávno, keď sa dňa 15. septembra 2015 naplno rozbehol jeden z najvýkonnejších superpočítačov v strednej Európe – Salomon.

 

Popri svojom staršom bratovi Anselmovi, ktorý má už dva roky, je Salomon momentálne špičkou medzi superpočítačmi v strednej Európe. Ako sa naši študenti dozvedeli, superpočítač Salomon podporuje vedecké projekty z rôznych oblastí ako návrh liečiv v medicíne, astronómia, kozmológia, mechaniky tekutých látok, geofyziky, plazmovej a časticovej fyziky, simulácia laserov, výpočet  3D máp, ale používa sa aj vo výpočtoch v automobilovom priemysle. Technické parametre superpočítača: 2 PFLOP/s teoretický výpočtový výkon, 24192 jadier CPU Intel Xeon E5v3 (Haswell-EP), 129 TB operačnej pamäte RAM, 52704 jadier akceleračných koprocesorov Intel Xeon Phi s 1/3,8TB RAM, 2PB diskové kapacity a3PB zálohovací páskové kapacity.

 

Superpočítač sa nachádza v dátovej sále v špecializovanej budove IT4Innovations v Ostrave

 

Hardvér spotrebováva až 700 kilowattov energie, to spôsobuje, že procesory vytvárajú mnoho tepla. Preto nás zaujímalo, ako túto situáciu riešili pri stavbe budovy a celkovej organizácii priestorov, aby počítač bez problémov neustále pracoval. "Museli sme vynaložiť veľké úsilie pri príprave budovy v ktorej je superpočítač umiestený. Teplo, ktoré procesory produkujú, musí byť niekde odvedené," vysvetľoval náš sprievodca.  Chladná voda obieha v malých potrubiach pomedzi všetky procesory, kde sa ohrieva. Touto teplou vodou vykurujú budovu a zostatok energie sa vypúšťa do vzduchu.

 

 

Ďalej museli vyriešiť otázku prípadného výpadku elektrickej energie. S problémom si poradili inštalovaním záložného naftového agregátu s obrovskými nádržami nafty, ktoré sú umiestnené na prízemí budovy. Na streche budovy sa nachádzajú veľké chladiace aparáty, ktoré vidno už z diaľky. Zaujímavosťou je, že v dátovej sále, kde je superpočítač umiestený, museli znížiť hladinu kyslíka, aby náhodným prehriatím nedošlo k požiaru. Preto aj technici, ktorí servisujú superpočítač, majú v tomto priestore obmedzený pohyb. Momentálne superpočítač využívajú vedecké tímy šiestich univerzít a vysokých škôl v Českej republike.

 

 

Odborná návšteva clustera v univerzitnom campuse obohatila vedomosti študentov, ktorí študujú na našej škole maturitný odbor - Informačné technológie a informačné služby v obchode. Študenti si lepšie vedia predstaviť, ako taký výkonom veľký superpočítač v roku 2015 vyzerá. O pár rokov bude možno všetko inak, pretože veda a technika napreduje veľmi rýchlo.

 

Autor: Ing. Lenka Pšenková, SOŠ obchodu a služieb Martin © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn