streda, 13 február 2013 00:00

Elektronické aukcie ušetrili Martinu už viac ako 1 milión eur

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Elektronické aukcie ušetrili Martinu už viac ako 1 milión eur Elektronické aukcie ušetrili Martinu už viac ako 1 milión eur

Zavedenie elektronických aukcií od júla 2009, ako súčasti revolučného projektu Transparentné mesto, ušetrilo Martinčanom už úctyhodnú sumu  1 milión eur. Martin tak nakupuje tovar či služby až o pätinu lacnejšie.

Som rád, že v časoch kedy sa na politickej scéne a v parlamente diskutuje o zmenách vo verejnom obstarávaní a odznievajú rôzne pochybnosti o zavádzaní transparentnosti, máme v Martine nespochybniteľný dôkaz. A síce konkrétnu sumu, ktorú sme boli za tri a pol roka schopní ušetriť zavedením transparentného elektronického obstarávania. Elektronické aukcie nám ušetrili jeden milión eur, ktorý by ináč zhltla korupcia. Naše Transparenté mesto okrem morálneho zadosťučinenia v podobe ocenenia OSN získalo Martinčanom balík peňazí, ktorý v týchto neľahkých časoch finančnej krízy môžeme využiť v školstve, sociálnej oblasti, údržbe komunikácií či v dotáciách do športu a kultúry,“ komentoval dosiahnuté výsledky primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar, ktorý už aj ako poslanec Národnej rady Slovenskej republiky uplatňuje skúsenosti z Martinského projektu na celonárodnej úrovni.

Priemerná úspora vďaka aukciám je až 22%

Mesto Martin v rámci projektu Transparentné mesto zaviedlo do fungovania verejnej správy viaceré protikorupčné opatrenia, medzi ktorými sú aj elektronické aukcie a elektronické prieskumy trhu. Tie mesto uskutočňuje vo vlastnom internetovom aukčnom dome. V samotnom roku 2012 prebehlo 90 elektronických aukcií s úsporou 392 523 eur a 202 elektronických prieskumov trhu s úsporou 46 081 eur. V období od júla 2009, kedy prebehla prvá elektronická aukcia, do konca roku 2012, sa celková úspora vyšplhala na sumu 1 024 236 eur, čo predstavuje priemernú úsporu až 22%. Za tri a pol roka sa uskutočnilo 281 elektronických aukcií a 421 elektronických prieskumov trhu. V rámci tohto projektu mesto prenajíma či predáva verejný majetok formou elektronických dražieb, zverejňuje na internete zmluvy, objednávky a faktúry, detailný rozpočet, kalendár primátora, kompletné materiály prerokovávané poslancami mestského zastupiteľstva, či informuje o voľných pracovných miestach a výberových konaniach zamestnancov.

Autor: Mesto Martin

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn