sobota, 19 december 2015 18:52

Krajšie Vianoce ako pomoc sociálne slabším rodinám s nezaopatrenými deťmi

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Krajšie Vianoce ako pomoc sociálne slabším rodinám s nezaopatrenými deťmi Krajšie Vianoce ako pomoc sociálne slabším rodinám s nezaopatrenými deťmi

Nie všetci ľudia majú to šťastie vyrastať v rodinnom kruhu, kde nič nechýba. Občianske združenie Matka a dieťa Turca poskytuje pomocnú ruku ľuďom, ktorí to naozaj potrebujú. Združenie momentálne spolupracuje na projekte Krajšie Vianoce pre sociálne slabšie rodiny s deťmi, aby rozdávali úsmevy a spríjemnili týmto rodinám blížiace sa sviatky.

 

 

Ruku k dielu priložili aj príslušníci Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Martine

 

Myšlienka spojiť sa pre dobrú vec vznikla u príslušníkov Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Martine. Spolu s OZ Matka a dieťa Turca sa rozhodli zorganizovať akciu pre sociálne slabšie rodiny s deťmi. „V Martine a okolí je totiž viacero rodín s deťmi, ktoré sú v ťažkej životnej situácii. Mesto Martin sa snaží pomáhať niektorým z nich, no všetkým sa pomoc poskytnúť nedá,“ rozpráva Ing. Petra Piršelová, predsedníčka OZ Matka a dieťa Turca.

 

V Martine žijú solidárni ľudia

 

„Našou úlohou v projekte bolo zabezpečiť ovocie pre tie rodiny, ktoré sú v ťažkej situácii, a pomoc od Mesta sa im neujde. My sme sa rozhodli nielen zakúpiť ovocie, ale i napiecť vianočné pečivo. No v Martine je viac ľudí, ktorí chcú pomôcť, a preto na nás napokon zostala len samotná práca s pečením. Páni policajti nám získali sponzorov na materiál na vianočné pečivo, my sme oslovili majiteľov Demra, ktorí nám podarujú obalový materiál,“ hovorí predsedníčka OZ Matka a dieťa Turca. Príslušníci Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Martine ukazujú, že ich úlohou nie je len chrániť, ale aj pomáhať. „Dnes som dostala informáciu, že páni policajti zohnali aj sponzorov na ovocie,“ dodáva. Spoločne tak 16. decembra zorganizovali dobročinnú akciu vo forme vianočného pečenia, kde rozdávali dary rodinám s nepriaznivým osudom. Celá akcia a pečenie prebiehala v kuchynke základnej školy v Martine. „Priestory nám poskytol pán riaditeľ zo ZŠ Mudroňova,“ dodáva pani Piršelová.

 

Niektoré rodiny budú ešte obdarené

 

Príslušníci Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Martine sa rozhodli 23. decembra niektorým vopred osloveným a vytypovaným rodinám vyčariť krajšiu sviatočnú atmosféru. „Vybrali sme rodiny s nepriaznivým osudom – rodičia alebo deti sú veľmi ťažko chorí. Niektorí rodičia sa nám pri ponuke tejto pomoci v telefóne od dojatia rozplakali. Niečo také od policajtov nečakali,“ vysvetľuje npor. PhDr. Ľudmila Húsková, referent špecialista skupiny prevencie vnútorného oddelenia OR PZ v Martine. Dobročinnej akcie sa zúčastnili traja príslušníci - npor. Roman Mruškovič, npor. Milan Vanko a npor. PhDr. Ľudmila Húsková, ktorí túto akciu vykonajú vo svojom voľnom čase. „Sme názoru a máme dlhoročnú skúsenosť, že aj jednoduchý čin starostlivosti môže vyvolať nekonečný reťazec. My sa totiž s ľudským nešťastím stretávame každý deň,“ pokračuje npor. PhDr. Húsková. „Veľmi sa nám na tomto projekte páči, že sa stretli ľudia, ktorí chcú pomôcť a spoločne vyčaríme krajšiu atmosféru v rodinách, kde sú deti a kde naozaj nie je peňazí nazvyš,“ dopĺňa Ing. Piršelová.

 

Autor: Mgr. Lucia Ertľová © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn