streda, 23 december 2015 22:33

December v kalendári detského folklórneho súboru Turiec

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
December v kalendári detského folklórneho súboru Turiec December v kalendári detského folklórneho súboru Turiec

Už tretí rok sa koncom novembra v Detskom folklórnom súbore Turiec ozývajú vianočné piesne, cvičí sa a chystá sa program nazvaný „Detský folklórny súbor Turiec a jeho hostia“. Deje sa tak v duchu mikulášskej nádielky – pre najbližších, pre priaznivcov a fanúšikov, pre priateľov ale hlavne  s priateľmi.

 

Tento rok to bol práve 5.december predvečer sv. Mikuláša. Scéna v kinosále DK Strojár sa premenila na útulnú izbu starej mamy, podľa predstáv jej autorky Ľubice Podhorskej. Divákov privítala a programom sprevádzala Alena Havlínová, autorka a moderátorka programu v jednej osobe. Tanečné, spevácke a muzikantské darčeky rozdávali deti z domáceho DFS Turiec spolu s priateľmi z DFS Malý Vtáčnik z Prievidze. Ako pre Televíziu Turiec povedala vedúca a choreografka Malého Vtáčnika, pani Eliška Hrbíková, korene priateľstva týchto dvoch kolektívov siahajú do času spred 20 rokov.

 

Aj vznik oboch týchto súborov je spojený s prebudením  záujmu o tradičnú a ľudovú kultúru koncom 70- tych a najmä v 80- tych rokoch v oboch našich regiónoch. Spája nás i to, že ako Turiec, tak aj Horná Nitra boli pomerne rýchlo industrializované a spolu s tradičným odevom „odložili“ aj archaický spôsob života, čo viedlo k mylnému dojmu, že sa tu už nevyskytujú originálne prejavy tradičnej a ľudovej kultúry. Oba kolektívy dokázali, že majú z čoho čerpať. Malý Vtáčnik(od DFS Turiec starší len o 5  rokov ) sa predstavil vo výbornej tanečnej, hudobnej a speváckej kondícii. Ich temperamentné vystúpenie sa prelínalo s vystúpením našich detí. Zobrali nás medzi práčky, ale aj na priadky, na dvor, kde sa deti  hrajú na vojakov.

 

Choreografie manželov Havlínovcov, Boženy Kočalkovej, Elišky Hrbíkovej v závere vystriedala vianočná  nálada, spoločné koledovanie pod taktovkou Zuzany Dejčíkovej. Diváci si vypočuli píšťalkárov Justína Botura a Wiliama O`Briena, deti sprevádzal na harmonike Ján Linceni, vedúci súboru,   muziky viedli JánStrmenský z Prievidze a Braňo Murček  z Martina. V sviatočnej nálade deti pokračovali v CVČ Kamarát v mikulášskej nádielke pri dobrotách od našich šikovných mám a pri spoločnej zábave. Na druhý deň, v nedeľu 6. decembra popoludní  boli deti z DFS Turiec opäť na javisku – teraz pri zažíhaní vianočných svetiel a vítaní sv. Mikuláša na Divadelnom námestí v Martine. Malí aj veľkí koledníci zaspievali staré vianočné piesne a povinšovali všetkým požehnané sviatočné dni.

 

9. decembra sa DFS Turiec predstavil najmenším Martinčanom

 

V súbore pripravujeme  každoročne výchovné koncerty pre materské školy - tentoraz  pod názvom: ” Hraj, muzika“. Deti sa naučili nielen základné tanečné kroky, ale aj ako pochodujú vojaci  a s pomocou Zuzany Líškovej sa dozvedeli aj čo – to o vianočných zvykoch v Turci, ochutnali opečky, aj vianočné oplátky a spoločne s našimi deťmi si aj zaspievali. 17. decembra sa vianočná nálada preniesla aj na dospelých, ktorí sa stretli v sále CVČ pri programe “Vianoce pred Vianocami” - organizovanom CVČ pre rodičov detí, ktoré pracujú v CVČ. Ale to už súboristi „balili kufre“, aby sa o dva dni 19. decembra predstavili divákom v Liptovskom Mikuláši v spoločnom programe spolu s kamarátmi z DFS Ďumbier. I tu na začiatku predstavili mozaiku svojich programových čísel – piesní, hier a tancov, ktorá vyvrcholili spoločným blokom vianočných piesní.

 

Bola to bohatá decembrová nádielka… Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli pri príprave a realizácii týchto podujatí. A tým, ktorí naše vianočné koledy a vinše nevideli a nepočuli, prajeme pokojné požehnané Vianočné sviatky a v  Novom Roku hojnosti, prajnosti, urodzenosti, v komorách, stodolách všetkých vecí dosti a po smrti království. Aby boli veselí, ako v nebi anjeli! Dobrého zdravia vinšujeme!  

 

Autor: Monika Barabášová foto: M. Černeková © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Doprava v regióne