Reklama
utorok, 12 január 2016 20:20

Masterclass s Janou Hojstričovou a Palom Machom

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Masterclass s Janou Hojstričovou a Palom Machom Masterclass s Janou Hojstričovou a Palom Machom

V piatok 8. januára v Turčianskej galérii v Martine odštartovali nový rok s tvorivou dielňou pre dospelých – Masterclass. Špeciálnymi hosťami boli Jana Hojstričová a Palo Macho. Autori výstavy Mimo tela v komentovanej prehliadke priblížili návštevníkom svoju spoluprácu, v ktorej sa spája fotografia, sochárstvo, kresba a maľba.

 

Vo fotografiách Jany Hojstričovej vidíme to, čo Japonci nazývajú wabi sabi, a čo považujú za najvyššiu estetiku: prchavosť a nedokonalosť. Akceptovanie faktu, že veci nie sú permanentné je opak toho, čo nám predkladá konzumná spoločnosť. Presviedča, že môžeme byť večne mladý. Práve stopy, ktoré čas zanecháva v našej koži, sú predmetom fotografií Jany Hojstričovej.

 

 

Návštevník si hneď všimne prepojenie so stopami v tabuľovom skle, ktoré Palo Macho pri tavení tvaruje a deformuje. Jeho tvorba pozostáva z obojstranných malieb. Každá strana spraví iný dojem podľa použitia pigmentu, lesku, matovania či priehľadnosti. Macho už spolupracoval s mnohými výtvarníkmi rôznych disciplín, pri ktorých sa vždy podarilo odlišné materiály a techniky spojiť tak, aby sa navzájom obohatili. V prípade výstavy Mimo tela ide o dve techniky – fotografia a sklo, ktoré potrebujú svetlo.

 

V tvorivej dielni, ktorá nasledovala po prehliadke, predstavili techniku kyanotypie. Kombinácia dvoch chemických roztokov spôsobila, že sa obyčajný baliaci papier stal citlivým na svetlo. Do preparovaného papiera sa následne pomocou UV-svetla dali spraviť odtlačky predmetov, negatív či kresieb na skle. Túto techniku si môžu prísť vyskúšať rodičia s deťmi počas Ateliéru rodiny, ktorý sa uskutoční 21. januára o 15. 30 h. v Turčianskej galérii v Martine.

 

Autor: Lucia Bezegová © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn