Reklama
pondelok, 25 január 2016 21:57

Turčianska galéria pripravuje už XXII. ročník Bienále fantázie 2016 Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Turčianska galéria pripravuje už XXII. ročník Bienále fantázie 2016 Turčianska galéria pripravuje už XXII. ročník Bienále fantázie 2016

XXII. ročník Bienále fantázie s podtitulom Rozprávky, mýty legendy  je pokračovaním takmer polstoročia trvajúceho projektu, ktorý prezentuje výtvarné práce detí a mládeže. Aj keď je jeho domovom Slovensko, už dávno stratilo lokálny charakter a stalo sa medzinárodnou prehliadkou „detského umenia.”

 

V aktuálnom ročníku sa organizátori rozhodli vrátiť ku koreňom Bienále fantázie a pripomenúť jeho prvotné motto: rozprávky, pieseň, porekadlo, riekanka, hry detí a zvyky ľudu. Keďže si uvedomujú, že porekadlá, riekanky, i ľudové zvyky môžu byť pre dnešné deti „veľkou neznámou”, inovovali podnázov Bienále fantázie do podoby: Rozprávky, mýty, legendy. Takýto podtitul poskytuje veľkorysý priestor pre fantáziu a nekladie žiadne prekážky či obmedzenia v dnešnej postmodernej dobe. Aby však téma prác nebola príliš široká, pozornosť detí chcú upriamiť  na jednu z najdôležitejších súčastí rozprávok, a to čísla a ich magický význam. Mágia čísel sa v rozprávkach a príbehoch objavuje v rôznych podobách. Čísla sú jednoducho všade, niekedy sa objavujú úplne priamočiaro, inokedy sú ukryté v útrobách príbehov. Je len na deťoch, ktoré si vyberú a prenesú do podoby vlastných  kresieb, malieb, grafík či trojrozmerných objektov. Môžu zobrazovať scény a postavy z príbehov so zakódovanými odkazmi na čísla, alebo jednoducho nakresliť sedem kozliatok, trojhlavého draka alebo nádhernú trojružu. Všetko je len na deťoch a ich fantázii.

 

Mágia čísiel obsiahnutá v rozprávkach, mýtoch a legendách je teda nosnou témou XXII. ročníka Bienále fantázie

 

Už teraz Turčianska galéria netrpezlivo očakáva zaujímavé diela detí z rôznych krajín sveta, ktoré budú poznačené tajuplným pôsobením čísel. Uzávierka súťaže je 29. februára. Propozície BF 2016 môžu záujemcovia o účasť na súťaži nájsť na webovej stránke TG www.turiecgallery.sk. Vernisáž ocenených detských prác plánuje Turčianska galéria uskutočniť dňa 13. mája 2016. Súčasťou vernisáže budú rôzne sprievodné aktivity pre deti a ich rodičov v okolí galérie. Toto podujatie sa môže uskutočniť aj vďaka finančnému príspevku Mesta Martin. Bienále fantázie sa za dobu svojho trvania stalo významnou medzinárodnou detskou kultúrnou aktivitou, s ktorou je mesto Martin spájané. 

 

Autor: Eva Mužilová © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn