utorok, 19 február 2013 00:00

Kubo Ursiny a Provisorium zaplnili sálu Barmuseum na maximum

Ohodnotiť túto položku
(11 hlasov)
Kubo Ursiny a Provisorium zaplnili sálu Barmuseum na maximum Kubo Ursiny a Provisorium zaplnili sálu Barmuseum na maximum

15. februára pokračoval zimný festival kultúry Zimomriavky 2013 koncertom Jakuba Ursinyho spolu s formáciou Provisorium. Sála Barmuseum bola plná na maximum. Publikum si vypočulo perfektnú tvorbu jeho otca Deža Ursinyho, vyznačujúcu sa predovšetkým originálnym skladateľským prístupom. Dežo Ursiny patrí k najvýznamnejším slovenským bigbítovým a artrockovým hudobníkom. Bol nielen talentovaným spevákom, ale tiež jedinečným skladateľom a textárom a svoj umelecký potenciál manifestoval i v dielach, ktoré sa zapísali do zlatého fondu československého filmu.

Dežo Ursiny ešte počas štúdií na VŠMU založil v spolupráci s Jarom Filipom, Marcelom Danišom, Petrom Mrázom a Rasťom Vachom skupinu Provisorium, ktorá dostala meno podľa toho, že jej zostava sa v priebehu nasledujúcich rokov často menila. Pod touto značkou, ktorá vďaka iniciatíve nemenej talentovaného syna Jakuba Ursinyho prežila svojho zakladateľa, v súčasnosti vystupuje šestica vynikajúcich umelcov: klávesista Valér Miko, gitaristi Juraj Turanský a Peter Vavro, basgitarista Oto Palkovič, bubeník Michal Lašán a saxofonista a flautista Marian Jaslovský.

Kubo Ursiny a Provisorium

Na koncerte zazneli takmer po dvadsiatich rokoch skladby z albumov Ten istý tanec, Príbeh, ale aj tie piesne, ktoré nikdy predtým neboli hrané naživo. Prítomná bola tiež Dežova gitara Gibson The Paul. Koncert Jakuba Ursinyho a Provisoriom bol prvým ich podujatím v januári a nasledoval po mnohých úspešných akciách v roku 2012. Formácia pripravuje aj júlové vystúpenie na festivale Pohoda v Trenčíne.

Kubo Ursiny a Provisorium

Festival Zimomriavky 2013 realizuje Mesto Martin a Centrum kultúry MARTIN, n.o., jeho zámerom je priniesť ľuďom alternatívne umenie a multižánrovosť súvisiacu so slovenskou tvorbou a slovenskými interpretmi. Šnúra "zimomravých" podujatí pokračuje 22. februára v tanečnej sále Deep Dance Center, kde sa uskutoční Večer tanca. Návštevníci sa môžu tešiť na predvedenie rôznych štýlov tanečného umenia, ktoré odprezentujú úspešné martinské tanečné kluby. Okrem vizuálneho predstavenia tanca sa publikum dozvie viac o jeho vzniku a delení aj možnostiach pohybového vyjadrovania.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn