štvrtok, 24 marec 2016 22:40

Projekt Necpalský prameň pripomína kvalitu vody v Turci Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Projekt Necpalský prameň pripomína kvalitu vody v Turci Projekt Necpalský prameň pripomína kvalitu vody v Turci

Región Turiec má jednu z najlepších vôd v strednej Európe a môžeme byť hrdí, že práve nám takáto voda tečie z vodovodného kohútika.

 

Turčianska kotlina je obklopená z oboch strán vrchmi Veľkej a Malej Fatry, ktoré sú popretkávané množstvom dolín. Na tomto území sa v dávnych dobách nachádzalo jazero, respektíve more, o čom svedčia tunajšie bohaté vápencové ložiská s pomerne vysokým výskytom fosílií. Jednou z dolín, ktoré rozbrázďujú masív Veľkej Fatry a ústia do Turčianskej kotliny, je aj Necpalská dolina, ktorá je vyše 12 kilometrov dlhá a končí strmými žľabmi pod hlavným hrebeňom v priestoroch Ploskej a Kýšok. Leží približne severným smerom od známeho veľkofatranského dua – Blatnickej a Gaderskej doliny. Z druhej strany spoločným hrebeňom hraničí s Belianskou dolinou. Celou dolinou preteká Necpalský potok. V päťdesiatych rokoch minulého storočia si miestni obyvatelia všimli, že povyše ich dediny potok na niektorých miestach nezamŕza ani v najtuhších zimách. To znamenalo, že je tam výver prameňa.

 

Prameň patrí medzi najvýdatnejšie vodné zdroje v strednej Európe

 

Hydrogeologickým prieskumom sa zistilo, že táto oblasť patrí medzi najvýznamnejšie hydrogeologické oblasti, kde sa medzi Belianskou a Necpalskou dolinou nachádza vápencovo-dolomitický komplex, plytká sinklinala, ktorá má veľký význam ako kolektor značného množstva krasových vôd. Niečo ako krasová jaskynná voda, preto sa jej hovorí aj tisícročná voda. Trvá mnoho rokov, kým sa povrchová voda prefiltruje cez všetky horniny a naberá z nich minerály.

 

Teplota vody sa pohybuje od 7,9 – 8,5 °C, v podstate má stálu teplotu. Ide o veľmi kvalitnú pitnú vodu, ktorá je vďaka svojmu pôvodu stredne mineralizovaná, slabo alkalická a stredne tvrdá. Amoniak a dusitany vykazujú nulové hodnoty, obsah chloridov a dusičnanov je nízky a pomerne stály, takže voda vyhovuje aj kojencom - voda je priamo vhodná svojim zložením pre kojeneckú stravu, nie je ju potrebné už upravovať.

 

Projekt Necpalský prameň poukazuje na podporu pitného režimu a zdravého životného štýlu

 

Za projektom stojí martinské Občianske združenie METRO, ktorého stratégiou je poskytovať poradenskú, podpornú činnosť a know-how inštitúciám a iniciatívam podieľajúcim sa na regionálnom rozvoji. Necpalský prameň predstavuje značkové sklenené fľaše, ktoré slúžia ako podpora pitného režimu a zároveň prezentujú myšlienku, že si vážime našu mimoriadne kvalitnú vodu.

 

 

Fľašu môžete naplniť vodou a použiť ako občerstvenie na konferenciách, vo firemných priestoroch, pri návštevách, v reštaurácii alebo ju niekomu darovať. "Kúpou fľaše Necpalskeho prameňa podporíte aj Detský domov Necpaly. Fľaša stojí 10 eur, my z tejto ceny odložíme 2 eurá a vždy, keď takto našetríme 100 eur, darujeme ich Detskému domovu v Necpaloch. Zvyšnú sumu použijeme na prevádzku nášho združenia METRO, aktivity spojené s Necpalským prameňom a výrobu nových fliaš. Je tam kus ručnej práce, preto je cena vyššia ako pri bežných sklenených fľašiach," vysvetľuje Matej Bórik, iniciátor myšlienky Necpalského prameňa a predseda združenia METRO.

 

Viac o Necpalskom prameni a možnosti objednania nájdete na webe: www.necpalskypramen.sk

 

Pitný režim je pre ľudský organizmus veľmi dôležitý, preto by sme ho mali dodržiavať správne a piť zdravú vodu. Prameň Lazce vyvierajúci v Necpalskej doline je náš najvýznamnejší vodný zdroj. Netreba sa zásobovať žiadnymi špeciálnymi či ochutenými vodami, keď to najlepšie máme rovno pod nosom - stačí len pustiť vodovodný kohútik...

 

 

Autor: Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn