Reklama
utorok, 26 apríl 2016 19:22

Bienále fantázie. Rozprávky, mýty, legendy. Čísla a ich magický význam

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Do Turčianskej galérie prišlo v aktuálnom ročníku viac ako 5400 detských prác z 33 krajín sveta Do Turčianskej galérie prišlo v aktuálnom ročníku viac ako 5400 detských prác z 33 krajín sveta

XXII. ročník Bienále fantázie 2016 s podtitulom Rozprávky, mýty, legendy je pokračovaním takmer polstoročia trvajúceho projektu, ktorý prezentuje výtvarné práce detí a mládeže.

 

Aj keď je jeho domovom Slovensko, už dávno stratilo lokálny charakter a stalo sa medzinárodnou prehliadkou „detského umenia.” V aktuálnom ročníku sme sa rozhodli vrátiť ku koreňom Bienále fantázie a pripomenúť jeho prvotné motto: rozprávka, pieseň, porekadlo, riekanka, hry detí a zvyky ľudu. Keďže si uvedomujeme, že porekadlá, riekanky, i ľudové zvyky môžu byť pre dnešné deti „veľkou neznámou”, inovovali sme podnázov Bienále fantázie do podoby: Rozprávky, mýty, legendy.

 

Myslíme si, že takýto podtitul poskytuje veľkorysý priestor pre fantáziu a nekladie žiadne prekážky či obmedzenia v dnešnej postmodernej dobe. Aby však téma prác nebola príliš široká, rozhodli sme sa upriamiť pozornosť malých a mladých tvorcov na jednu z najdôležitejších súčastí rozprávok, a to čísla a ich magický význam. Do Turčianskej galérie prišlo v aktuálnom ročníku viac ako 5400 detských prác z 33 krajín sveta. Väčšina z nich bola venovaná najznámejším rozprávkovým príbehom, populárnym v európskom priestore (neposlušné kozliatka, tri prasiatka, boj rytiera s trojhlavým drakom i sedem zhavranelých bratov atď.). Objavilo sa aj niekoľko exotických božstiev s veľkým počtom rúk, bájne krajiny, nachádzajúce sa za siedmimi horami a siedmimi dolami i tajomné trináste komnaty.

 

Diela hodnotila medzinárodná odborná porota 6. a 7. apríla 2016 a udelila 43 cien v hlavných kategóriách a viac ako 600 čestných uznaní. Ocenené diela zaujali najmä svojou energiou, kreativitou, spontánnosťou, radosťou a humorom.  Pripomíname, že v rámci tohto ročníka budú ocenené Cenou Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí práce slovenských detí žijúcich v zahraničí, ktorým ocenenie sa odovzdá 19. mája počas vernisáže výstavy Hľadanie raja.

 

Všetky ocenené diela budú predstavené verejnosti v Turčianskej galérii v Martine počas vernisáže v piatok, 13. mája 2016. Už o 14. hodine začne pred galériou kultúrny program a tvorivé dielne pre deti, o 15. hodine bude prebiehať slávnostné odovzdávanie kolektívnych a individuálnych cien Bienále fantázie a vernisáž ocenených prác. Súčasťou Bienále fantázie je aj vernisáž výstavného projektu s názvom Číselná krajina, ktorá vznikla ako základná kostra pre inštalovanie ocenených detských prác. Koncepcia projektu Číselná krajina, inšpirovaného číslami, vznikla tvorivým dialógom medzi dizajnérom Petrom Klaudínym a Petrom Klaudínym st., grafikom Ivanom Bílým, výtvarnými pedagogičkami Evou Mužilovou, Ninou Vráblovou  a kurátorkou výstavy Kristínou Zvedelovou.

 

Symbióza dvoch projektov ponúka nový pohľad na inštalovanie a prezentáciu detskej tvorby, ktorá sa nestáva ústredným prvkom výstavy, ako to bolo v minulosti, ale stáva sa jednou vrstvou číselnej krajiny, konfrontovanej s výtvarným názorom profesionálnych výtvarníkov. Týmto podujatím Turčianska galéria otvára TÝZDEŇ GALÉRIE, počas ktorého do 21. 5. budú prebiehať rôzne aktivity.

 

Autor: Kristína Zvedelová © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn