Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Mesto Martin sa pýši unikátnou modulárnou dráhou na Slovensku

Autor: Mesto Martin sa pýši unikátnou modulárnou dráhou na Slovensku
Foto: Mesto Martin sa pýši unikátnou modulárnou dráhou na Slovensku
Uverejnené: 05. september 2014

Možnosť zajazdiť si na jedinečnej dráhe svojho druhu na Slovensku majú Martinčania od 26. apríla 2016, kedy sa konalo slávnostné otvorenie bike parku určeného nielen pre cyklistov, ale aj pre korčuliarov, skejtbordistov a jazdcov na kolobežkách.

 

Slávnostné otvorenie bike parku sa konalo v popoludní 26. apríla pri OC Tulip na multifunkčnom ihrisku, kde je od toho dátumu umiestnená nová pumptracková dráha. Otvorenie tejto dráhy prišiel osobne pokrstiť jazdou na bicykli aj slovenský reprezentant v horskej cyklistike – Filip Polc. Tento priestor je určený pre všetkých nadšencov športu, ktorý je spojený s kolieskami. Dokonca sa pripravuje aj aplikácia, pomocou ktorej sa budú jazdci porovnávať medzi sebou. „Zajazdiť si môžu ľudia na bicykloch, kolobežkách, korčuliach alebo na skejtbordoch a môžu sa porovnávať s rovesníkmi cez pripravenú mobilnú aplikáciu alebo s ostatnými svojimi kolegami inde vo svete,“ rozpráva na úvod Mgr. Imrich Žigo, viceprimátor mesta Martin.

 

Svetoznámu dráhu možno meniť podľa potreby

 

Za výstavbou tejto trate stojí česká spoločnosť Way to Nature, ktorá sa rozhodla svoju prvú dráhu na Slovensku umiestniť práve do Martina. Modulární dráhy, který vyrábíme, dodáváme a servisujeme umísťujeme do lokalit, kde je o tyto produkty ze strany veřejnosti zájem. A ten je nemalý, protože se v podstatě jedná o celosvětově unikátní výrobek. Naše modulární dráhy jsou dnes umístněné v New Yorku, Tokiu, Emirátech, Praze... a jsem velmi potěšen, že první volně přístupná dráha veřejnosti je zatím jako jediná na Slovensku v Martine. Považuji to za strategické místo pro rozvoj našich obchodních aktivit a chtěl bych poděkovat zástupcům města, panu řediteli Správy sportovních zařízení města Martin Mgr. Štefanu Balošákovi, že tuto dráhu pořídili a zpřístupnili bezplatně pro veřejnost a zájemce o tento sport,“ rozpráva Jaroslav Vašut, konateľ spoločnosti Way to Nature, s. r. o.

 

Pán Vašut prezradil, čo je na postavenej dráhe zaujímavé. „Specifika dráhy spočívají především v certifikovaném systému modulárního uspořádání jednotlivých dílů, které po sestavení na sebe přesně navazují, umožňují dráhu rozebírat a opětovně ji sestavovat do různých tvarů,“ opisuje dráhu pán Vašut. Dráhu tak možno po určitom čase pozmeniť, aby jazdcov neomrzela.

 

Ideálne tréningové miesto

 

„Toto zařízení je určené pro děti od nejmenšího věku až po profesionály. Pohyb jezdce na dráze rozvíjí obratnost, koordinaci a dovednosti, které se dají uplatnit při každodenní cyklistice a různých dalších podobných aktivitách,“ rozpráva konateľ spoločnosti Way to Nature. Tento typ dráhy často využívajú amatérski, ale aj profesionálni cyklisti. Amatéri si jazdením na tomto špecifickom povrchu trénujú svoje schopnosti a profesionáli to využívajú na nácvik rôznych techník, ktoré uplatňujú v teréne. Takovou specialitkou je projevený zájem o spolupráci ze strany Německého i Českého olympijského výboru, které chtějí dráhy využívat k tréningu svých reprezentantů s tím, že jim jízda dokonale simuluje přes letní období pohyb, který potom ve svých disciplínách – napr. při snowboardu zažívají přímo při závodech nebo při trénincích na sněhu,“ dodáva pán Vašut.

 

Skúsenosť s jazdením na takomto druhu trate má aj profesionálny cyklista Filip Polc. „Najprv som sa stretával s bikrosovými traťami, kde ide 8 jazdcov naraz. Je to široká trať, ktorá si vyžaduje oveľa viac priestoru. To som jazdil asi od 5 rokov do 13. Vtedy takéto pumptrackové dráhy neboli, no teraz je to realitou a deti to majú k dispozícii. Všetko to spája to prekonávanie prekážok, vĺn, skokov a klopené zákruty, takže stále je to veľmi podobné. Je to super základ pre človeka, ktorý chce ísť jazdiť do terénu alebo kdekoľvek, aby mal ten bicykel viac v ruke a aby ho technicky lepšie ovládal,“ rozpráva s úsmevom Filip Polc, slovenský reprezentant v horskej cyklistike. Filip si dokonca tiež zaobstaral vlastnú pumptrackovú dráhu na tréning. „Človek sa nielen zabáva, ale aj zapotí. Naozaj tu kondícia stúpa, pretože je náročné odjazdiť napríklad 3 – 4 minúty v kuse, bez prestávky,“ pokračuje.

 

Aj ostatné časti Slovenska sa budú tešiť z nových športovísk

 

Spoločnosť Way to Nature spolupracuje s mnohými špecialistami, vysokými školami a športovými profesionálmi, akými je práve aj Filip Polc. Spolupracujeme i týmově s Filipem, který taktéž vlastní modulární dráhu naši výroby. Filip pořádá specializovaní eventy pro zájemce po celém území Slovenska s tým, že je to náš obchodní partner a v rámci těch aktivit připravujeme i na letošní rok celou řadu zajímavých nabídek. Já předpokládám, že by mohli skončit úspěchem a dráha by se taktéž objevila i na jiných místech než jenom v Martine,“ vysvetľuje pán Vašut.

 

 

Autor: Mgr. Lucia Ertľová, Mesto Martin © Autorské práva sú vyhradené


Reklama

príbuzné témy

Reklama