utorok, 03 máj 2016 22:14

Mladí ľudia sú hračkou prírody, starí jej umeleckým dielom

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Mladí ľudia sú hračkou prírody, starí jej umeleckým dielom Mladí ľudia sú hračkou prírody, starí jej umeleckým dielom

V živote sa často stretávame s názorom, že mladí si nevážia starších ľudí a staroba je na ťarchu. Tento omyl je zreteľný, pretože staroba je nádherná jeseň života.

 

Študentky Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Martine z odborov kozmetik a kaderník pod vedením svojich majsteriek pravidelne poskytujú od februára 2016 svoje služby klientom v Domove sociálnych služieb na Ľadovni. Mládež má veľmi dobré pocity z tejto práce. Medzigeneračné vzťahy sú na dobrej ceste uzdravenia. Obyvatelia Domova sociálnych služieb sú milo prekvapení ušľachtilou myšlienkou a nápadom spríjemniť seniorom starobu. Žiačky svojím prístupom presvedčili seniorov, že nemusia chodiť neupravení, aj keď nedokážu z nich urobiť umelecké dielo. Upravený zovňajšok je správna cesta k zvýšeniu sebavedomia a k dobrej nálade.

 

Táto premena pomáha nemyslieť na choroby a nepríjemnosti staroby. Ľudia vo vyššom veku intenzívnejšie vnímajú drobné radosti života. Asertivita a empatia môže mať aj takúto podobu. Obyvatelia z Domova nám napísali ďakovný list: „...je veľmi dojemné sledovať, ako prichádzajú do miestnosti starenky so sklonenými hlavami na vozíčkoch, s barlami a paličkami a odchádzajú z nej žienky s úsmevom na tvári a s iskrou v očiach.“ Mladá generácia pochopila, že pri obmedzených finančných možnostiach najkrajšia odmena je úsmev, milé slovo, ktoré má účinok lieku. Príjemný dotyk je neoceniteľný pre životom skúšané telá. Raz prídeme do tohto obdobia jesene života a už dnes vieme a máme predstavu ako chceme, aby sa mladí ľudia k nám správali, preto sa zamýšľame nad naším prístupom k starším ľuďom.

 

Autor: Bc. Gabriela Nodžákova, Ing. Edita Tóthová © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn