utorok, 17 máj 2016 23:13

Bienále fantázie. Rozprávky, mýty, legendy. Čísla a ich magický význam Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Bienále fantázie. Rozprávky, mýty, legendy. Čísla a ich magický význam Bienále fantázie. Rozprávky, mýty, legendy. Čísla a ich magický význam

Dňa 13. 5. 2016 sa v Turčianskej galérii konalo otvorenie už XXII. ročníka výstavy Bienále fantázie. Tentoraz s podtitulom Rozprávky, mýty, legendy.

 

Ide o pokračovanie takmer polstoročia trvajúceho projektu, ktorý prezentuje výtvarné práce detí a mládeže. Aj keď je jeho domovom Slovensko, už dávno stratilo lokálny charakter a stalo sa medzinárodnou prehliadkou „detského umenia.” V aktuálnom ročníku sme sa rozhodli vrátiť ku koreňom Bienále fantázie a pripomenúť jeho prvotné motto: rozprávka, pieseň, porekadlo, riekanka, hry detí a zvyky ľudu. Keďže si uvedomujeme, že porekadlá, riekanky i ľudové zvyky môžu byť pre dnešné deti „veľkou neznámou”, inovovali sme podnázov Bienále fantázie do podoby: Rozprávky, mýty, legendy.

 

Myslíme si, že takýto podtitul poskytuje veľkorysý priestor pre fantáziu a nekladie žiadne prekážky i obmedzenia v dnešnej postmodernej dobe. Aby však téma prác nebola príliš široká, rozhodli sme sa upriamiť pozornosť malých a mladých tvorcov na jednu z najdôležitejších súčastí rozprávok, a to čísla a ich magický význam. Predpokladali sme, že sa do súťaže zapoja v rozhodujúcej miere práce, ktoré v sebe ukryjú číslo z titulu rozprávky, alebo príbehu. V kútiku duše sme zároveň dúfali, že niektoré deti použijú číslo ako základný prvok a práve z neho vytvoria svojho obľúbeného hrdinu, čarovný predmet alebo krajinu.

 

Do Turčianskej galérie prišlo na našu veľkú radosť množstvo prác, ktoré ukrývali viaceré významy čísel. Väčšina z nich sa venovala najznámejším rozprávkových príbehom, populárnym v európskom priestore (neposlušné kozliatka, tri prasiatka, boj rytiera s trojhlavým drakom, tri vlasy deda Vševeda, či sedem zhavranelých bratov atď.) Objavilo sa aj niekoľko exotických božstiev s veľkým počtom rúk, bájne krajiny, nachádzajúce sa za siedmimi horami a siedmimi dolami či tajomné trináste komnaty. Kriticky však musíme poznamenať, že sa objavili aj práce, ktoré s témou aktuálneho ročníka Bienále fantázie vôbec nepracovali. Pri prezeraní a hodnotení diel nás ohromila rôznorodosť techník, množstvo použitých materiálov, nádherné skupinové kolekcie diel, nárast počtu trojrozmerných objektov, ale aj väčší počet digitálnych diel a krátkych animovaných filmov. Zároveň nás veľmi potešilo množstvo prác nabitých energiou, kreativitou, spontánnosťou, radosťou, humorom a samozrejme šikovnosťou.

 

 

Aj napriek všeobecnej skepse o živote v digitálnej dobre, kde údajne pomaly miznú rozprávky a deti ich prestávajú čítať či poznávať, Bienále fantázie je dokladom toho, že stále existujú deti, učitelia, rodičia, či starí rodičia, ktorí živia ich nesmrteľnosť. Bienále dokazuje, že fantázia sa zo života detí vôbec nevytráca, je však iná, pre nás dospelých občas ťažko čitateľná. Vplyvom doby, technológií, dnešného spôsobu života sa skôr mení, pretvára, prináša nových hrdinov, nové vzory, ale v konečom dôsledku dokazuje, že poučenia z rozprávok, mýtov či legiend sú stále aktuálne a majú miesto aj v dnešnom uponáhľanom svete. Samozrejme, že sa objavujú aj negatívne dôsledky súčasnosti, ktoré však boli viditeľné vo výtvarných prácach aktuálneho ročníka Bienále fantázie len v mizivom percente.

 

Dúfajme, že rovnaké slová budú platiť aj naďalej…

 

Autor: Kristína Zvedelová © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Výber redakcie