sobota, 23 február 2013 14:00

Martinskí žiaci cestujú za kultúrou vďaka projektu Comenius

Ohodnotiť túto položku
(20 hlasov)
Martinskí žiaci cestujú za kultúrou vďaka projektu Comenius Martinskí žiaci cestujú za kultúrou vďaka projektu Comenius

Vďaka európskemu projektu Comenius študenti a učitelia gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha majú možnosť spoznávať európske krajiny, ich kultúru, históriu a životný štýl. Predmetová komisia anglického jazyka mala možnosť už niekoľkokrát získať grant a byť súčasťou tohto skvelého projektu.

Comenius logoPosledný projekt, ktorý stále prebieha je zameraný na multikultúrnu spoločnosť. Názov projektu je „The Changing Face of Europe – Our Future“ („Meniaca sa tvár Európy – naša budúcnosť“), v ktorom sú zapojené nasledovné európske krajiny: Španielsko – Madrid, Veľká Británia – Londýn, Poľsko – Puck a Česká republika – Havířov.  Gymnázium Viliama Paulinyho – Tótha dostalo grant vo výške 21 000 eur. Projekt trvá dva školské roky, a to od septembra 2011 do júna 2013. Študenti zapojení do projektu pravidelne pracujú na projekte v anglickom jazyku. Výsledkom sú rôzne video prezentácie, prieskumy, štatistiky, excel, word a power point prezentácie.

Comenius projekt - Gymnázium VTP Martin

Okrem poskytovania a získavania vedomostí o jednotlivých štátoch prostredníctvom blogu: www.ourcomenius.wordpress.com, kde si našu činnosť môžete pozrieť, sa žiaci naživo zúčastňujú pobytov v týchto európskych krajinách. Vďaka tomuto úžasnému projektu sme navštívili a spoznali hlavné mesto Španielska – Madrid, historické mestečko Toledo, fascinovala nás severná prímorská časť Poľska – Puck a jej skvosty Gdáňsk, Gdyňa a Sopot, ako aj pôsobivý polostrov Hel.

Comenius projekt - Gymnázium VTP Martin

Navštívili sme aj našich najbližších susedov v Havířove, kde sme okrem iného spoznali Ostravu, pivovary Radegast a Nošovice, ako aj okolitú prírodu pohoria  Beskydy-Pustevny. Vytvorili sme si priateľstvá na celý život a zistili sme, že je úžasné spoznávať iné kultúry, učiť sa cudzie jazyky a hlavne sa vzdelávať takýmto skvelým spôsobom.

Autor: Mgr. Zdenka Nemcová, koordinátorka projektu

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn