utorok, 24 máj 2016 18:00

V posledný májový deň oslavujeme Medzinárodný deň bez tabaku

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
V posledný májový deň oslavujeme Medzinárodný deň bez tabaku V posledný májový deň oslavujeme Medzinárodný deň bez tabaku

31. máj je v kalendári zapísaný ako Medzinárodný deň bez tabaku. Práve tento dátum je vyčlenený na to, aby sme si pripomenuli nepriaznivé zdravotné následky fajčenia, najmä u ľudí v mladom veku.

 

Medzinárodný deň bez tabaku vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a jeho cieľom je informovať o škodlivých účinkoch fajčenia na zdravotný stav človeka a ľudí okolo neho. Je všeobecne známe, že tabakové výrobky sú úplne alebo čiastočne vyrobené z tabakových listov a obsahujú návykovú psychoaktívnu látku - nikotín. Užívanie tabakových výrobkov je jedným z hlavných rizikových faktorov pre rad chronických ochorení, vrátane rakoviny, chorôb pľúc a kardiovaskulárnych problémov, ktoré spôsobujú smrť. Najmä ľudia v mladom veku by si tento fakt mali uvedomiť a začať viac prihliadať na svoje zdravie. Málokto to dokáže oceniť, že zdravie je len jedno a treba si ho vážiť. Mladí si musia uvedomiť, že škodlivé nie je iba aktívne fajčenie, ale aj pasívne.  Medzi zdraviu neprospešné činnosti nepatrí ale len fajčenie cigariet, ale aj cigár, fajok (aj vodných) a žutie tabakových listov. Tohtoročným heslom dňa bez tabaku je „Tabak – smrteľný v každej podobe“.

 

Prosté balenie tabakových výrobkov na znižovanie dopytu

 

Ľudia v niektorých iných štátoch si už začínajú viac uvedomovať dôsledky fajčenia a užívania tabakových výrobkov. V Austrálii sa v roku 2012 rozhodli pre experiment zavedenia jednoduchých balení určených na tabakové výrobky, ktoré znižujú ich atraktivitu. Prosté obaly tabakových výrobkov majú striktne daný presný dizajn, ktorý by mal platiť pre všetky značky cigariet. Obal obmedzuje umiestnenie loga, značiek, propagačných informácií na balenie tabakových výrobkov, sprísňuje používanie farieb a zvyšuje účinnosť zdravotníckych varovaní. Zavedený austrálsky experiment s prostým obalom tabakových výrobkov inšpiroval aj iné krajiny. Nový Zéland oznámil rovnaký zámer uplatnenia podobnej legislatívy a Francúzsko, India, Južná Afrika, Veľká Británia a krajiny Európskej únie tiež zvažujú prísnejšie zákony týkajúce sa zavedenia jednoduchých obalov tabakových výrobkov. 

 

Autor: Mgr. Lucia Ertľová © Autorské práva sú vyhradené

Mgr. Lucia Kuželová

Prispievateľka Turiec Online

Administratívna pracovníčka, Obecný úrad Kláštor pod Znievom.