streda, 08 jún 2016 22:43

Raci obstáli v plaveckej Európe

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Raci obstáli v plaveckej Európe Raci obstáli v plaveckej Európe

Na tohtoročných londýnskych Majstrovstvách Európy v kategórii Masters štartovalo od 25. do 29. mája päť plavcov z klubu Turčianski raci. Na najmasovejšom podujatí roka si v sedemnástich disciplínach v olympijskom plaveckom areáli meralo sily 10 000 pretekárov a  nadšencov z celej Európy.

 

O slušné výkony núdza nebola

 

Vynikajúci výkon podal spomedzi Turčanov  Braňo Turanský, ktorý vo svojej kategórii zlepšil slovenský rekord na 200 m motýlik. V konečnom poradí stačil jeho čas na pekné 20. miesto. V disciplínach 400 m voľný spôsob a 100 m motýlik podal výborný výkon Peter Kontoš, ktorý sa na úrovni osobných rekordov predstavil na 50 a v kategórii 100 m motýlik zase Miroslav Kočalka. Ján Vanko dosiahol kvalitné časy v širokej konkurencii na 50 voľný spôsob a 50 m motýlik. Ladislav Zvarik bol napriek zlepšenému osobnému výkonu na 100 m prsia postihnutý športovou smolou, pretože pre chybu v obrátke bol diskvalifikovaný. Pred plnou plaveckou arénou v Aquatics centre sa výkonom nestratila štvorčlenná štafeta 4x50 m na voľný spôsob v zložení Kontoš, Vanko, Kočalka, Zvarik.

 

Raci mali zo slovenských klubov najpočetnejšie zastúpenie

 

Najzaujímavejšie plavecké podujatie roka v kategórii Masters nadviazalo na ME plaveckej elity a potvrdilo obrovskú popularitu plávania v Európe. Najviac pretekárov bolo z anglických klubov, početné výpravy pricestovali z Francúzka či Nemecka. Plavci reprezentovali dovedna 33 štátov, viacerí z účastníkov prekonali národné či osobné rekordy. „Pri takomto masovom počte je prítomnosť piatich Turčanov úspech, a to si účasť splnením limitov vybojovali až siedmi plavci klubu,“ informoval Ladislav Zvarik, predseda klubu Turčianski raci. Úspech rakov je o to cennejší, že klub začal činnosť na konci roku 2014 a počas roku a pol sa podarilo viacerým jeho členom prebojovať na toto významné podujatie. Výprava Turčianskych rakov bola zo slovenských klubov najpočetnejšia.

 

 

Skúseností nie je nikdy dosť

 

„Niektorí  plavci z klubu Turčianskych rakov už majú pretekársku skúsenosť  aj z majstrovstiev sveta, ale toto, bezpochyby  gigantické podujatie, sa dá hodnotiť ako mimoriadna skúsenosť z pohľadu účasti pretekárov, výkonnostnej úrovne, ale aj usporiadateľskej zdatnosti zvládnuť organizáciu štartov či divácku verejnosť. Pretekári všetkých klubov si zaslúžia obdiv pre ich zodpovedný prístup bez ohľadu na vek. Mimoriadna úcta patrí pretekárom najstaršej vekovej kategórie, či hendikepovaným, ktorí právom zožali najväčší potlesk plného hľadiska,“ zhodnotil Zvarik a dodal, že úspešná účasť rakov v britskej metropole v rámci slovenskej reprezentácie je pre nich zároveň záväzok zlepšovať sa tréningovo, psychologicky aj organizačne pre ďalšiu reprezentáciu klubu i Slovenska.

 

Autor: Laco Zvarik © Autorské práva sú vyhradené

Mgr. Lucia Kuželová

Prispievateľka Turiec Online

Administratívna pracovníčka, Obecný úrad Kláštor pod Znievom.