Vytlačiť túto stránku
nedeľa, 12 jún 2016 21:10

Beh na Zniev s rekordným počtom účastníkov Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Beh na Zniev s rekordným počtom účastníkov Beh na Zniev s rekordným počtom účastníkov

V nedeľu 5. júna sa v obci Kláštor pod Znievom konal už 20. ročník úspešného bežeckého podujatia Beh na Zniev, na ktorý prišlo najviac ľudí spomedzi doterajších ročníkov.

 

Beh na Zniev je tradičné športové podujatie zamerané na beh v príjemnom prostredí a v dobrej komornej atmosfére. Základ pretekov vždy tvorila historická časť obce, ktorá sa zachovala dodnes. Preteky boli pri budove bývalého katolíckeho gymnázia odštartované výstrelom z dela a pretekári bežali cez lúky, polia, chodník okolo Kalvárie, cez areál kostola stojacom na vrchu nad obcou a vrchom na Zniev.

 

Jubilejný ročník priniesol niečo nové

 

Tohtoročný Beh na Zniev bol od svojich predchádzajúcich ročníkov odlišný vo viacerých oblastiach. Jednou z nich bola aj rekordná účasť ľudí, ktorí prišli toto podujatie podporiť. „Prišlo okolo 600 ľudí a zaznamenali sme aj rekordné množstvo pretekárov. Tých bolo asi 350, z čoho cez 200 boli dospelí a zvyšok deti,“ rozpráva Mgr. Peter Paulíny, organizátor podujatia Beh na Zniev. Na preteky sa dostavili aj bežci zo zahraničia. „Chodievajú z Čiech a aj z Poľska. Celkovo je účasť pretekárov z celého Slovenska a začínajú chodiť aj z blízkych krajín. Nebolo to prvý raz, čo sme mali aj zahraničných pretekárov,“ dodáva.

 

 

Novinkou 20. ročníka boli Majstrovstvá Slovenska v behu do vrchu. Ich súčasťou bola aj kvalifikácia na ME, na ktorú dohliadal Pavel Kováč, reprezentačný tréner dlhých behov Slovenského atletického zväzu. Celkovým víťazom a majstrom Slovenska sa stal slovenský reprezentant Jozef Urban s časom 27:06. Zo žien zvíťazila Silvia Schwaiger s časom 31:36, Katarína Lovrantová bola druhá a na treťom mieste sa umiestnila manželka pána Paulínyho, Katarína Paulínyová. V juniorskej kategórii chlapcov zvíťazil Marek Jankovič s časom 31:49, druhý bol Martin Gaňo a tretie miesto obsadil Adam Beloš.

 

 

Juniorky boli zrušené, pretože na štart nastúpili iba dve a podľa pravidiel Slovenského atletického zväzu musia nastúpiť minimálne tri pretekárky. Obdivuhodný je výkon dvoch pretekárov z vyššej vekovej kategórie, ktorí patria k stáliciam Behu na Zniev. „Našou najstaršou pretekárkou narodenou v roku 1934 bola veľmi sympatická pretekárka a reprezentantka Slovenska v bežkovaní z Čadce – Mária Marcibalová. Najstarším pretekárom bol Prievidžan František Číž, ktorý je narodený v roku 1935,“ hovorí pán Paulíny. Tento pretekár si zaslúži skutočne obrovský rešpekt, pretože z Prievidze prišiel na bicykli, odpretekal Beh na Zniev a po skvelom výkone si opäť sadol na bicykel a vybral sa domov.

 

Program bol vytvorený tak, aby sa nikto nemal čas nudiť

 

Program bol ladený do historického podtónu. Pretekárov aj divákov vítali ľudia prezlečení do dobových kostýmov. „Pani starostka bola našou kráľovnou. Po odštartovaní hlavných pretekov detí sme mali šou v podaní historického šermu. Mali sme aj detské centrum, kde prebiehalo maľovanie na tvár, detské súťaže. Našim cieľom bolo, aby boli deti neustále zabávané, aby sa nikto nenudil. To bola zásadná myšlienka tohto podujatia, aby medi udalosťami nebola ani chvíľka nudy, aby sa diváci aj pretekári cítili výborne,“ opisuje program organizátor. Tímu organizátorov naozaj záležalo na komforte pretekárov a návštevníkov akcie, pretože ako poistku pred nepriaznivým počasím postavili stany. Pripravené bolo aj občerstvenie, ktorého súčasťou bolo čapované pivo, nealko a kapustnica. Celé podujatie sa konalo v príjemnej rodinnej atmosfére, ktorú dotváral aj výborný moderátor Slávo Jurko.

 

Spokojní boli nielen organizátori, ale aj zúčastnení

 

Jubilejný ročník bežeckých pretekov v Kláštore pod Znievom dopadol na jednotku. „Sme nadšení a šťastní, že prišlo také obrovské množstvo pretekárov, detí a divákov. Takisto vyšlo aj počasie. Tento ročník hodnotím ako veľmi úspešný, čoho dôkazom sú aj desiatky ďakovných listov alebo odkazov na Facebooku. Úprimne ma dojalo, koľko ľudí ďakovalo, že mohli stráviť príjemný deň v Kláštore a mohli si zabehať vo veľmi peknom prostredí na Behu na Zniev. Pre mňa ako organizátora bola najpríjemnejšia vec, že starostka obce sa aktívne spolupodieľala na organizácii akcie a spoločnými silami sme zdvihli úroveň tohto behu niekde, kde nikdy nebol,“ hodnotí toto športové podujatie Mgr. Peter Paulíny.

 

Autor: Mgr. Lucia Ertľová, foto: behnazniev.sk © Autorské práva sú vyhradené

Mgr. Lucia Kuželová

Prispievateľka Turiec Online

Administratívna pracovníčka, Obecný úrad Kláštor pod Znievom.

Najnovšie články od autora: Mgr. Lucia Kuželová

Súvisiace články podľa značky