Vytlačiť túto stránku
nedeľa, 26 jún 2016 21:14

V budove Národnej rady si uctia štátnika a národovca Matúša Dulu

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
V budove Národnej rady si uctia štátnika a národovca Matúša Dulu V budove Národnej rady si uctia štátnika a národovca Matúša Dulu

Matica slovenská (MS) pripravuje v budove Národnej rady Slovenskej republiky (NRSR) spomienkovú akadémiu venovanú mimoriadnemu štátnikovi Matúšovi Dulovi. Nad podujatím prevzal záštitu predseda NRSR Andrej Danko.

 

Z príležitosti 170. výročia jeho narodenia a 90. výročia úmrtia organizátori spojili akadémiu s historickým seminárom venovaným jeho živote a dielu. Národovec, právnik, advokát, poslanec, senátor, predseda Slovenskej národnej rady (SNR, r. 1918) a predseda Matice slovenskej sú prívlastky, ktoré popisujú jeho pôsobenie. Matúš Dula sa hlásil k Slovákom v tých najtvrdších časoch maďarizácie, v pohnutých rokoch prenasledovania slovenských politikov zo strany uhorskej štátnej moci. Neváhal riskovať svoju kariéru, keď odvážne obhajoval v súdnych procesoch napríklad aj Vavra Šrobára a Andreja Hlinku.

 

Dôležité je aj jeho pôsobenie v rokoch 1. svetovej vojny, keď previedol domácu slovenskú reprezentáciu cez vojnové obdobie. Stál pri iniciatíve schválenia Martinskej deklarácie z 30. októbra 1918, čo bol základný dokument slovenského oslobodenia od Rakúsko-Uhorska a vzniku prvej Česko-Slovenskej republiky v roku 1918. Po 1. svetovej vojne sa stal prvým predsedom Slovenskej národnej rady. Spomienková akadémia sa uskutoční v utorok 28. júna 2016 o 10:00 hodine v kinosále Národnej rady SR na Námestí A. Dubčeka v Bratislave.

 

 

Autor: jdp, foto: archív MS © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky