piatok, 01 júl 2016 19:32

Ivan Štubňa - tvárou v tvár možnostiam grafiky

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Ivan Štubňa - tvárou v tvár možnostiam grafiky Ivan Štubňa - tvárou v tvár možnostiam grafiky

Pri príležitosti nedožitých 90. rokov Ivana Štubňu, tohto dôležitého člena tzv. skupiny Mikuláša Galandu (* 6. jún 1926, Hiadeľ - † 20. máj 1994, Martin), si pripomenieme jeho tvorbu a upriamime pozornosť na dôležité aspekty vybraných diel.

 

Komorná poloha grafiky Ivana Štubňu stojí akoby v úzadí voči expresívnym a veľkorysým gestám maliarstva Rudolfa Krivoša, či Milana Paštéku, alebo monumentálnosti sochárskej tvorby Andreja Rudavského. Pritom práve v koncepte Štubňovej grafickej tvorby môžeme syntetizovať najzásadnejšie prvky moderného výtvarného prejavu na Slovensku. Jeho koncentrácia na tento druh umeleckej produkcie zostala v skupine Mikuláša Galandu výnimočná a Ivan Štubňa, ako umelec, si pri tomto veľkom výročí zaslúži, aby bol jeho prínos pre slovenské výtvarné umenie zhodnotený.

 

V rámci vernisáže letného výstavného programu Turčianska galéria pripravuje nový formát výstav pod názvom IN FOCUS, v rámci ktorého bude vo foyer galérie vystavený výber diel, respektíve iba jedno dielo, na ktoré bude zameraná pozornosť aj v rámci umelecko-historického výkladu. Cieľom tak bude prezentovať prácu historika umenia s konkrétnym dielom. Spustenie nového formátu IN FOCUS bude v tomto prípade sprevádzané tradičnou prednáškou Face to Face, pri ktorej sa budeme venovať práve štýlu a výrazovým kvalitám vybraných prác Ivana Štubňu.

 

Autor: Patrícia Lipková © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn