Reklama
štvrtok, 07 júl 2016 23:02

Výstup na Vyšehrad spojený s oslavou príchodu sv. Cyrila a Metoda

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Výstup na Vyšehrad spojený s oslavou príchodu sv. Cyrila a Metoda Výstup na Vyšehrad spojený s oslavou príchodu sv. Cyrila a Metoda

Už po 19. raz sa v obci Jasenovo konala oslava na počesť sv. Cyrila a Metoda spojená s tradičným výstupom na Vyšehrad. Okrem turistiky nechýbal ani dobový sprievodný program.

 

Pri príležitosti príchodu sv. Cyrila a Metoda obec Jasenovo každoročne organizuje výstup na Vyšehrad – na najvýraznejšiu dominantu strednej časti pohoria Žiar nachádzajúcu sa na hranici okresu Turčianske Teplice a Prievidza. Pred hromadným výstupom na toto bývalé hradisko sa každý návštevník podujatia zapísal do knihy, dostal fľašu vody (prameň z Jasenova), darčekové predmety a mohol si zakúpiť pamätnú mincu obce vyrazenú špeciálne pre túto príležitosť. Začiatok programu patril ekumenickej bohoslužbe v kultúrnom dome, po ktorej nasledovala spoločná turistika do výšky 830 m. n. m.

 

Na vrchu Vyšehradu sa spomínalo, spievalo a bojovalo

 

Spolu s turistickými nadšencami sa na vrchol Vyšehradu vydali aj členovia skupiny historického šermu Staroslovania, ktorí sa starali o program počas celého dňa. Tí v sprievode vlajok vystúpili na bývalé hradisko v dobových kostýmoch. Príhovor na vrchole patril Bohuslavovi Slezákovi, ktorý stručne priblížil históriu tohto významného miesta. Vyšehrad od nepamäti strážil významné obchodné a poštové cesty, ktoré viedli popod bralá z hornej Nitry do Turca. Na hradisku prebiehala výmena produktov. Domáci ponúkali kožušiny, mäso, keramiku. Kupovali soľ, šperky, nástroje a polotovary. Názov hradiska Vyšehrad priťahoval pozornosť od počiatku záujmu dejín o historickú geografiu už v roku 1883,“ rozpráva Bohuslav Slezák. Jasenovci si zaspomínali aj na školské časy, kedy sa niektorí z nich zúčastnili archeologických vykopávok. „Kopalo sa tu už v roku 1958, ale prvý výskum sa uskutočnil až v rokoch 1970 - 1978 pod vedením doktorky Marty Remiášovej, archeologičky z Hornonitrianského múzea v Prievidzi. Výsledky jej výskumu, pri ktorých asistovali počas 8 letných prázdnin 2 generácie študentov z Jasenova potvrdili, že ide o praveké veľkomoravské hradisko nadregionálneho významu,“ dodáva.

 

Po príhovore nasledovalo odspievanie slovenskej hymny, hra na harmonike a ukážka bojov z čias Veľkej Moravy, o ktoré sa postarala skupina Staroslovania. Jeden z členov skupiny, vladyka Bojimír, predstavil zvyšok svojich bojovníkov a všetci sa na chvíľu preniesli do čias 9. storočia. „Na tomto mieste, kde kedysi v dávnych časoch stálo hradisko našich predkov, sme sem dnes prišli, aby sme tu skrížili zbrane a našli toho najlepšieho spomedzi nás. Prestavujem vám udatných bojovníkov, ktorých som sem priviedol. Najlepších bojovníkov z ďalekej Oravy, z nášho ďalekého panstva. Tu je môj udatný Drahomír, vedľa neho je môj verný Murad a na konci radu je náš verný Ľubomír,“ rozpráva Kristián Bojimír Furiak, vedúci skupiny historického šermu Staroslovania.

 

 Celý deň sa niesol v duchu Veľkej Moravy

 

Po zostupe z Vyšehradu čakalo na účastníkov výstupu chutné občerstvenie. Domáci navarili guľáš, gazdinky napiekli kysnuté koláče a zahanbiť sa nedali ani Staroslovania, ktorí pripravili ochutnávku historickej kuchyne. Okrem varenia predviedli aj scénický program v podobe krátkeho predstavenia zobrazujúceho život ľudí v 9. storočí. Keďže sa táto oravská skupina snaží podľa možností čo najvernejšie rekonštruovať život na Veľkej Morave – jej vojenstvo, kultúru, remeslá, lukostreľbu, dobové táborenie a všetky záležitosti, ktoré k tomu patria, účastníci osláv v Jasenove mohli v ich podaní vidieť aj dobový stanový tábor a využiť možnosť zastrieľať si z luku.

 

Na rok to bude jubilejný výstup

 

Toto podujatie sa v obci stalo už neodmysliteľnou tradíciou spájajúcou sa so sviatkom sv. Cyrila a Metoda, preto sa už teraz môžete tešiť na jeho 20. ročník. Nezáleží pri tom na veku, vítaný je naozaj každý. O kvalite zachovania tejto tradície svedčí aj tohtoročná účasť najstaršieho účastníka výstupu, ktorý má 75 rokov. Výhľad z vrchu na Strážovské vrchy, Malú Fatru a Veľkú Fatru totiž chytí za srdce naozaj všetkých.

 

 

Autor: Mgr. Lucia Ertľová © Autorské práva sú vyhradené

Mgr. Lucia Kuželová

Prispievateľka Turiec Online

Administratívna pracovníčka, Obecný úrad Kláštor pod Znievom.