streda, 20 júl 2016 00:27

V športovej streľbe nás na LOH zastúpi Pavol Kopp

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
V športovej streľbe nás na LOH zastúpi Pavol Kopp V športovej streľbe nás na LOH zastúpi Pavol Kopp

V brazílskom meste Rio de Janeiro bude Slovensko na blížiacich sa LOH reprezentovať aj strelec z Kláštora pod Znievom. Je ním talentovaný Pavol Kopp, ktorý si svoju miestenku na olympiádu zabezpečil striebrom v Baku na Európskych hrách v júni 2015. Slovenský reprezentant bude v Riu bojovať celkovo v dvoch disciplínach. Šiesteho augusta pôjde o vzduchovú pištoľ, o štyri dni neskôr o ľubovoľnú pištoľ.

 

Kvalitný výkon vyžaduje dostatočnú prípravu

 

Príprava na jedno z najväčších športových podujatí môže byť náročnejšia ako obvykle. Rozhodne by preto nemala byť podceňovaná. „Sú to najväčšie preteky popri ostatných, takže celá táto sezóna smeruje len na olympiádu. Každý rok sa pripravujeme na nejaký vrchol súťaže. Pre mňa je to už tretia olympiáda, takže v tomto smere nie som nováčik a už len treba dúfať, aby to vyšlo,“ rozpráva Pavol Kopp.

 

Profesionálny športovec musí trénovať počas celého roka. Aktuálne, teda cez letnú sezónu, trénuje klasicky na strelnici, no zaháľať nemôže ani v zime. Keďže podmienky v tomto období strelcovi často sťažuje nepriaznivé počasie, trénovať musí aj v hale.

 

„Po zimnej sezóne nasleduje krátke prechodné obdobie (asi týždeň) a začne kondička a objemy – strelec musí vystrieľať väčší počet nábojov než je v samotnej hlavnej súťaži. Ako ľudia dvíhajú kilá, my zase objem v strelive. Keď sa blíži stanovený vrchol, v tomto prípade olympiáda, absolvujeme prípravné preteky, väčšinou medzinárodné, kde sú aj naši súperi, takže je možnosť konfrontácie a vidíme, čo ešte treba doladiť,“ opisuje situáciu Ivan Némethy, tréner Pavla Koppa.

 

Zaváži aj psychika

 

Tréningový cyklus podľa slov trénera trvá približne od októbra do septembra nasledujúceho roka. Pre každého športovca je však dôležitá nielen fyzická kondícia, ale aj psychická. Je mnoho podnetov, ktoré môžu ovplyvniť jeho výkon. „Každý negatívny vplyv, informácia, telefonát. To všetko narúša jeho aktuálnu pohodu. Stačí malý detail, ak pri streľbe zbadá, že ho niekto pozoruje a hodí rukou a už to strelec vzťahuje na seba. Nemusí to byť tak a pozorovateľ môže sledovať strelca z vedľajšieho stanoviska, no on to vníma. Preto sú často používané klapky na streleckých okuliaroch, aby to eliminovalo periférne videnie,“ hovorí tréner Némethy.

 

Špecifický psychický tréning však môže istým spôsobom zlepšiť napríklad aj ostrosť videnia. Ide o efekt takzvaného perceptuálneho (vnemového) učenia. „Podľa literatúry táto metodika nezlepšuje optiku oka, ale vizuálny kortex v mozgu, kde sa konkrétny vnem spracováva. Vnemovým tréningom sa dá docieliť lepšie vnímanie predmetov v priestore, lepšia kontrastná senzitivita, dokonca aj binokulárna zraková ostrosť,“ opisuje MUDr. Juraj Halička, PhD., oftalmológ z očnej klinky UVEA.

 

Dobrý strelec, dobrý zrak?

 

Streľba je športová disciplína, ktorá si vyžaduje zdravé oči. Pavol Kopp má bezchybný zrak, no aj napriek tomu používa sklíčko s 0 dioptriami, aby ho chránilo. To je potrebné aj pre disciplíny, ktoré majú niekoľko výstrelov za sebou. „Môže mu frknúť pušn ýprach alebo niečo podobné, takže oči si treba v každom prípade chrániť,“ vysvetľuje Ivan Némethy.

 

„Ak by mal mať dioptrie, musí túto chybu eliminovať. Olympijský víťaz z Mexika má síce 5 dioptrií a dá sa povedať, že nedovidí. Pri streľbe je ale dôležité, aby videl mušku, hoci terč ostrý nie je. Existujú technické pomôcky, ako napríklad irisová clona, ktorá prepúšťa stredový lúč do oka, vďaka čomu sa javí, že strelec vidí ostro aj mušku, aj terč,“ dodáva. Z optických vlastností oka však podľa oftalmológa z UVEA Mediklinik nie je možné stopercentne zaostriť aj na mušku, aj na cieľ naraz. „Pri presnej strele treba vedieť relatívnu polohu konca strelnej zbrane vzhľadom na cieľ, preto chceme mať túto časť obrazu ostrejšiu a cieľ ostane mierne rozostrený,“ objasňuje MUDr. Juraj Halička, PhD..

 

Strelec odlieta na LOH už tento týždeň

 

Pavol Kopp odlieta spolu so svojím trénerom do Ria v nedeľu 24. júla. Po absolvovaní dvojice disciplín sa vrátia späť na Slovensko 15. augusta.

 

Reprezentant považuje za doposiaľ najcennejší úspech svojej kariéry práve spomínanú miestenku na tohtoročné LOH z Európskych hier v Baku. „Čo sa týka medzinárodných súťaží, veľkým úspechom bolo pre mňa aj 5. miesto v roku 2008 v Pekingu. Tak isto aj na svetových pohároch som bol zo štyrikrát druhý,“ dodáva strelec Pavol Kopp. Nám nateraz zostáva už iba dúfať, že sa mu podarí tieto úspechy na olympiáde iba prekonať.

 

Autor: Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn