sobota, 23 júl 2016 01:14

Krása modranskej keramiky Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Krása modranskej keramiky Krása modranskej keramiky

Hlina od pradávna ovplyvňovala život človeka. Tvaroval ju do rôznych podôb tak, aby mu spríjemnila každodenné bytie. Prvoradé boli úžitkové predmety, potrebné pre život, tanier, misa, nádoby na uschovanie potravy. Človek mal však vnútornú potrebu vytvárať aj rôzne kultové a ozdobné premety a v nich zaznamenávať niečo prežité.

 

Podobne je to i s modranskou keramickou plastikou. Drobnými figúrkami sa zvyčajne vypĺňal voľný priestor v keramickej peci, aby sa lepšie vypálil úžitkový tovar. Spočiatku sa vyrábali malé figúrky detských hračiek. Zvieratká – prasiatko, koník, ovečka.  Neskôr to boli postavičky ľudí a zvierat imitujúce povolania. Teda záznamy každodenného života.

 

Výroba modranskej keramiky je jedinečná

 

Spočíva v spracovaní hliny z modranských ložísk a ručným dekórom. Hrnčiarske figúry sa tvarovali prevažne na hrnčiarskom kruhu, fajansové sa zhotovovali ručným modelovaním alebo pomocou foriem. Výrobky  sa voľne sušili v dielni. Po dôkladnom vyschnutí sa vypaľovali v peci pri teplotách  až 1000 °C. Po prvom vypálení sa glazovali surovou bielou glazúrou.  Na ňu  sa voľnou rukou maľovali vzory technikou maľby do surového emailu. Dôležitá bola istá ruka. Pomaľované výrobky prešli druhým výpalom, po ktorom keramika získala vysoký lesk, sýtosť a trvanlivosť farieb. Vďaka ručnej maľbe je každý výrobok osobitý.

 

Pred maliarom je biela postava pastiera s ovečkou na pleciach. Volí farbu oblečenia, maľuje ovečku.  Jedného dňa  sa rozhodne, že ovečiek bolo dosť a na plecia pastiera namaľuje barančeka. Alebo baranček bol nápad iného maliara keramiky. Na výstave nájdete obe varianty. A o tom je zberateľstvo. Základná forma je rovnaká, ale ľudský zásah, voľba farieb robí z každej plastiky osobité  dielo. Zberateľ musí mať všetky. Vytvára tak v zbierke série. Tak to robí aj zberateľ Vladimír Bullo. Jeho výstavu s názvom Krása modranskej keramiky môžete vidieť v týchto dňoch v Turčianskej galérii v Martine.

 

 

Vladimír Bullo je vášnivým zberateľom celý svoj život. A sníva. Sen o múzeu, kde by jeho celoživotné snaženie - úctyhodná zbierka, našla svoj domov. Jeho výstava v Turčianskej galérii je dôkazom, že ten sen má svoje opodstatnenie. Krásu modranskej keramiky môžete v Turčianskej galérii obdivovať celé leto, až do 4. septembra 2016.

 

Autor: Viera Babjaková © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebook, Instagram, LinkedIn