piatok, 09 september 2016 15:17

Vernisáž výstavy Gustáva Hegedüša: KRAJINA ZEM

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Vernisáž výstavy Gustáva Hegedüša: KRAJINA ZEM Vernisáž výstavy Gustáva Hegedüša: KRAJINA ZEM

Dňa 8. septembra sa v Turčianskej galérii v Martine uskutočnilo otvorenie výstavy fotografií s názvom Krajina Zem. Autor výstavy Ing. Gustáv Hegedüš /1941/ žije v Turčianskych Tepliciach a vyše päťdesiat rokov sa venuje fotografovaniu.

Svoje práce prezentoval na samostatných výstavách, ako  aj prostredníctvom viacerých klubových združení fotografov na Slovensku. V ostatnom období je aktívny vo Fotoklube Karola Plicku v Martine a Detvianskej umeleckej kolónii v Detve. Pri fotografovaní pracuje s chuťou a nadšením výtvarníka a to pre čistú radosť z tvorenia. Na výtvarnú fotografickú scénu vstúpil už pripravený, s osobitým estetickým videním  a svojským rukopisom alla prima – v čistote komponovania,  práci s mäkkou i výraznou svetelnou, či farebnou tonalitou. Autor rozhľadený v kultúrnom a spoločenskom svete inklinuje k slobodnej a otvorenej ceste spoznávania, chápania a vyjadrovania sa v škále od kontrastov  k harmónii krásna. Jeho fotografie sú zažité, premyslené, precítene, s príbehom.

 

 

Gustáv Hegedüš predstavuje tematický súbor fotografií z posledného obdobia, ktorý nazval Krajina Zem. Nadväzuje tak na svoje predchádzajúce úspešné autorské cykly Voda ako obraz a Moje živly. Zo živlov zámerne vyberal to, čo ich robí výtvarne krásnymi a harmonickými. Racionálne zaznamenával ich estetickú realitu, prostredníctvom detailov i voľnejšej abstrakcie, umocnenú citom pre tvarový, farebný, svetelný a kompozičný súlad. Sledoval ich čistotu, spojenia, reflexy, ďalej asociácie, podoby vo formálnych i obsahových znakoch. Pozýval diváka k precíteniu prírodných nálad s obdivom a vďakou.

 

 

Tvorivou témou autora Krajiny Zem je aj existenciálny pohľad na seba a ľudstvo spojený s otázkou, odkiaľ sme a kam ideme. Zem vníma ako planétu slnečnej sústavy, krajiny sveta, domovinu, konkrétne kopce s vodou, svetlom a vzduchom, či najbližší lán poľa alebo malú pestrú záhradku, a všetko plné života v jej premenách. Gustáv Hegedüš poznáva Krajinu Zem svojou dušou, žije s ňou v obdive, rešpekte, láske a bôli. Je preňho predovšetkým objavná, blízka i mystická, rovnako ako žena a obe sa mu v mysli a tvorbe prelínajú a život napĺňajú. Registruje však tiež necitlivé lokálne i globálne zásahy človeka v krajine a počuje volanie Zeme o pomoc. Prostredníctvom svojich fotografií sa nám prihovára s láskavým posolstvom, aby sme Zem a život na nej milovali.

 

YouTube video

 

Trvanie výstavy: 8. 9. 2016 – 16. 10. 2016

 

Autor: Patrícia Lipková © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebook, Instagram, LinkedIn