Reklama
piatok, 01 marec 2013 00:00

Lásku k blížnym máme v krvi Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(10 hlasov)
Lásku k blížnym máme v krvi Lásku k blížnym máme v krvi

Národnú transfúznu službu v Martine dnes navštívil tím študentov a pedagógov Katedry náboženských štúdií na Žilinskej univerzite, aby chorým a núdznym daroval najvzácnejšiu tekutinu – krv.

Krvné skupiny ľudstvo objavilo už dávno. V roku 1900 Karl Landsteiner poukázal na to, že ľudí možno rozdeliť do 3 skupín (dnes nazývaných A, B, 0) a o niečo neskôr bola objavená už aj štvrtá skupina AB. Vývoj ide dopredu míľovými krokmi a dnes je známy už aj biologický význam krvných skupín – sú napríklad dôležitým transportérom biologicky dôležitých molekúl alebo nositeľmi enzýmov. Ich dôležitosť si uvedomujú aj študenti Katedry náboženských štúdií, ktorí sa rozhodli pomôcť chorým a núdznym práve prostredníctvom darovania najvzácnejšej tekutiny - krvi.

Študenti programu Misijná práca s deťmi a mládežou, ktorá je akreditovaná na Žilinskej univerzite a reálne prebieha na detašovanom pracovisku v Martine, neostali vo svojom dobrom úmysle sami. Spolu s nimi sa rozhodli darovať krv aj ich pedagógovia. „Bola to spoločná akcia študentov aj učiteľov a sme radi, že sme mohli pomôcť dobrej veci aj cestou darcovstva vlastnej krvi“ – povedal na margo pedagóg Tomáš Gulán.

Dobročinná akcia mala aj vzdelávací charakter. Dozvedeli sme sa, že vyšetrenie pred samotným darovaním krvi má zabrániť prenosu infekčných ochorení medzi darcom a príjemcom transfúzie. Aj preto je pred odberom krvi potrebná zodpovedná príprava a opravdivé vyplnenie dotazníka darcu. Študentov a pedagógov potešila skutočnosť, že darcovia nemusia prísť na odber krvi hladný. Poznávacím znamením celej skupiny sa stali pôstne raňajky, ktoré pozostávali z chlebíka s medom alebo džemom. Kávovým fanúšikom bol dokonca dovolený aj chutný čierny mok.

Bol to zážitok a človek má potom veľmi dobrý pocit“ – povedal o svojich dojmoch z darcovstva krvi jeden zo študentov. Sestrička v Národnej transfúznej služby v Martine zhodnotila, že „úsilie o túto formu pomoci je na Slovensku pomerne vysoké.“ Hoci je výskyt krvných skupín v rôznych geografických podmienkach rozdielny, pre Slovensko platí, že najčastejšou krvnou skupinou je skupina A. V našich geografických podmienkach je preto táto krvná skupina aj najčastejšie potrebná. To však neznamená, že „potrebné nie sú aj ostatné krvné skupiny, a preto sú v transfúznych staniciach vítaní všetci ochotní darcovia“ – dodala s úsmevom sestrička oddelenia. 

 
Autor: Hedwiga Tkáčová 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn