Reklama
štvrtok, 20 október 2016 18:37

Projekt Osudy pokračuje - výsledkom sú fotografie a výtvarné diela

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Projekt Osudy pokračuje - výsledkom sú fotografie a výtvarné diela Projekt Osudy pokračuje - výsledkom sú fotografie a výtvarné diela

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravilo cyklus tvorivých fotografických a výtvarných dielní pod názvom OSUDY II., ktorý bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a spolufinancovaný s  podporou Žilinského samosprávneho kraja.

 

Prvá časť projektu vo forme tvorivých dielní odštartovala 6. septembra 2016 a v priebehu tohto mesiaca bola realizovaná v priestoroch Psychiatrickej liečebne v Sučanoch. Lektorkou fotografických dielní bola Mgr. art. Zuzana Vajdová, ktorá je profesionálnou fotografkou. Tá odprezentovala rozmanité pohľady na portrét „bez tváre“. Ukážky znázorňovali rôzne možnosti ako „uchytiť“ človeka a jeho pocity bez toho, aby sa identifikovala osoba. Pacienti počas tvorivých stretnutí sami vytvárali a navrhovali takéto situácie a premieňali svoje predstavy do vzniku výslednej fotografie, ktorá zachytáva dušu, emócie, či osobnosť fotografa alebo fotografovaného.

 

Pod odborným vedením lektora Ing. Radovana Šenšela, PhD. boli pre pacientov pripravené štyri výtvarné stretnutia, ktoré mali ucelený charakter. Začínalo sa pravekým umením, kde sa využívala najmä technika uhlíka, ako aj technika “kresba” lepom, ktorý bol zvýraznený makovými zrniečkami. Počas dielní si pacienti vyskúšali rôzne techniky, zamerané na zvládnutie maľby (kresbu ceruzkou, uhlíkom, pastelom, tušom, či akrylovými farbami). Dozvedeli sa viac o možnostiach tvorby – od výberu námetu cez základy výtvarnej tvorby – kompozície a vyskúšanie si jednotlivých techník až k namaľovaniu vlastného obrázku, zachytávajúceho sny, túžby, portréty... Záverečné stretnutie bolo zamerané na hľadanie tvarov v predchádzajúcich technikách a ich premeny do výtvarných diel technikou, ktorú si pacienti najviac obľúbili.

 

 

Výsledkom tvorivých stretnutí je výstava fotografií a výtvarných diel. Vzniknuté diela budú vystavené 20. – 31. októbra 2016 v klubových priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine. Slávnostná vernisáž sa konala 19. októbra 2016. Hudobným vystúpením sa prezentoval David Bolek. V mene organizátora projektu všetkých privítala Mgr. Nataša Petrová. Prostredníctvom pripravenej prezentácie oboznámil účastníkov vernisáže s priebehom projektu Mgr. Radoslav Pančík, ktorý slovo udelil aj “našim” lektorom, ktorí zhodnotili úroveň tvorivých stretnutí i vytvorených diel.

 

Mimoriadnosť výstavy podčiarkuje tiež skutočnosť, že diela zobrazujú zdanlivo obyčajné, ale aj nevšedné a predovšetkým inšpiratívne pohľady na bežný život psychicky chorých ľudí – ich osudy. Odkrýva túto problematiku a približuje ju širokej verejnosti, čím sa pokúša o búranie tabu v otázke  psychických chorôb, ktoré postihujú čoraz viac ľudí. Pre veľký záujem verejnosti bude výstava “putovať” aj po skončení projektu. Záujemcovia o túto nevšednú výstavu si ju môžu pozrieť 9. - 12. novembra 2016, v rámci podujatia Martinský cestovateľský festival, v priestoroch Kina Moskva v Martine.

 

Autor: Mgr. Monika Ondrušová © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn