pondelok, 31 október 2016 18:28

Policajti odhalili vodičov pod vplyvom alkoholu

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Policajti odhalili vodičov pod vplyvom alkoholu Policajti odhalili vodičov pod vplyvom alkoholu WikiMedia

V uplynulom týždni (43. týždeň) policajti v Žilinskom kraji počas výkonu služby odhalili 16 vodičov motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu. U vodičov bol  alkohol zistený vykonanými dychovými skúškami. U 9 vodičov s výsledkom nad jedno promile a u 7 vodičov bol zistený alkohol do jedného promile.  Jeden vodič sa počas kontroly odmietol podrobiť dychovej skúške na alkohol. Policajti alkohol vykonanými dychovými skúškami zistili aj u 18 vodičov nemotorových vozidiel.

 

Alkohol za volant nepatrí

 

Polícia apeluje na vodičov, aby jazdou pod vplyvom alkoholu neohrozovali svoj život a životy ostatných účastníkov cestnej premávky. Nielen z dôvodu, že ide o priestupok alebo trestný čin, ale najmä preto, že následky dopravných nehôd bývajú v mnohých prípadoch tragické a alkohol za volant nepatrí. Každý by mal začať od seba, teda uvedomiť si, že kombinácia alkohol a šoférovanie nikdy nie je správne riešenie.

 

Chodci za zníženej viditeľnosti   

 

Chodci musia mať za zníženej viditeľnosti na sebe reflexné prvky nielen mimo obce, ale aj v obci. Nepodceňte túto povinnosť, ktorá je predovšetkým vo vašom záujme. Inak sa môže stať, že na vás budú blízky už len spomínať.

 

  • predvídať - sledujte premávku,
  • ako cez cestu - prechádzajte cez cestu na miestach na to určených,
  • opatrnosť - vyhýbajte sa rizikovým úsekom, nepreliezajte zábradlia a neriskujte
  • kam reflexné prvky - použite ich na strane privrátenej k vozovke (nie ku krajnici). Napríklad blízko ku kolenám, do úrovne pásu, na rameno. Cyklisti aj na prilbu a bicykel. Reflexné nálepky na podrážky topánok, korčule, kolobežky, školské tašky, barle či kočíky.
  • pozor - kombinácia tmavého oblečenia, nepozornosti a alkoholu môže byť smrteľná.

 

Odporúčania vodičom

 

Polícia vyzýva vodičov k mimoriadnej opatrnosti. Dookola opakujúce sa „je dôležité predvídať, prispôsobiť rýchlosť jazdy, vidieť a byť videný a podobne“ je síce klišé, ale zdá sa, že sa tým účastníci cestnej premávky ešte stále neriadia. Preto na to myslite aspoň vy, a:

 

  • predvídať - zbystrite pozornosť všade tam, kde je predpoklad pohybu osôb
  • pripraviť sa na zimu - pripravte svoje vozidlo na jazdu v sťažených, zimných podmienkach, jazdite opatrnejšie, uberte z plynu, dodržiavajte bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami
  • vidieť a byť videný - pri zníženej viditeľnosti použite stretávacie svetlá, prípadne hmlové svetlá, denné svietenie je nedostatočné.
  • zimné pneumatiky a reťaze - najmä pri ceste do severnejších oblastí myslite na to, že poveternostná situácia môže byť rozdielna a hrozí vyššie riziko sneženia a mrazov.
  • zimná výbava - zmes do ostrekovačov vymeňte za nemrznúcu, výbavu vozidla doplňte o škrabku a metličku, skontrolujte stav pneumatík

 

Autor: KRPZ Žilina © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn