utorok, 15 november 2016 17:13

Rozprávkový dar z Lidlu bude zachraňovať novorodencov aj v Martine Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(11 hlasov)
Rozprávkový dar z Lidlu bude zachraňovať novorodencov aj v Martine Rozprávkový dar z Lidlu bude zachraňovať novorodencov aj v Martine

Dňa 15. novembra 2016 sa na pôde UNM uskutočnilo stretnutie s odovzdaním daru – špeciálneho prístroja pre novorodencov – na ktorom sa zúčastnili odborníci UNM a zástupca spoločnosti Lidl.

Týmto projektom podávame pomocnú ruku malým bojovníkom, ktorí si nedokážu pomôcť sami. Vysvetlil význam projektu generálny riaditeľ spoločnosti Lidl Slovenská republika, v.o.s. Matúš Gála.“ Konkrétnou „pomocnou rukou“ je v tomto prípade prístrojový set pre predčasne narodené deti spĺňajúci prísne medicínske kritériá. Pomáha udržiavať telesnú teplotu, v prípade potreby pomáha malinkému pacientovi dýchať, vyhodnocuje saturáciu krvi kyslíkom a umožňuje vykonať skríningové vyšetrenie, ktoré má odhaliť závažné vrodené vývojové chyby srdca.

 

Set obsahuje aj dávkovač liekov  alebo infúznych roztokov.“ – vysvetlil hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre neonatológiu a prednosta neonatologickej kliniky v UNM prof. MUDr. Mirko Zibolen, CSc.. Ten sa ale viac prihováral skôr z pozície „lekára, ktorý sa o malé deti stará“ ako z pozície odborníka ministerstva, či prednostu kliniky. Zdôraznil význam prvých „zlatých minút“ života dieťaťa s kľúčovým významom na jeho ďalšiu kvalitu. Podľa jeho slov si treba uvedomiť, že väčšina detí na Slovensku sa nerodí na pracoviskách vysokošpecializovaných ale pracoviskách so základnou starostlivosťou, ktoré ale vďaka tomuto projektu budú môcť poskytovať kvalitnejšie služby novorodencom. Takýto prístroj dostane v rámci Lidl projektu až  52 slovenských pôrodníc, ktoré poskytujú bezplatný pôrod.

 

Finančné prostriedky na tento dar budú získané z výnosu akcie tohto obchodného reťazca z predaja rozprávkových audionahrávok, ktoré si budú môcť zákazníci zakúpiť za symbolickú sumu 1€ (pri nákupe nad 20 € ) od 21. novembra 2016. Budú si môcť vybrať či si domov ponesú tú „O siedmych kozliatkach“, „O dvanástich mesiačikoch“ alebo „Snehovú kráľovnú“. S ďalšou novinkou pre martinskú neonatologickú kliniku nás oboznámil námestník pre Úsek liečebno-preventívnej starostlivosti Doc. MUDr. Dalibor Murgaš, PhD., a je ňou zväčšovanie kapacít, z dôvodu dopytu po službách tohto pracoviska od pacientov z celého Slovenska.

 

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn