Vytlačiť túto stránku
pondelok, 04 marec 2013 08:39

Zberatelia predviedli pivovarské suveníry Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)
Zberatelia predviedli pivovarské suveníry Zberatelia predviedli pivovarské suveníry

Zhromažďovanie a zbieranie rôznych vecí odjakživa patrilo k obľúbeným činnostiam ľudí. Svoje o tom vedia aj nadšenci piva, ktorí sa zišli na Medzinárodnom stretnutí zberateľov pivovarských suvenírov. V sobotu 2. marca sa v priestoroch Gymnázia Viliama Paulinyho - Tótha stretlo veľké množstvo ľudí s rovnakým záujmom. Všetci prišli predviesť svoju zbierku pivovarských suvenírov. Stoly sa prehýbali pod početnými vecami, ktoré ich majitelia nielen predvádzali, ale medzi sebou zároveň aj vymieňali.

Stretnutie na medzinárodnej úrovni

Podujatie sa konalo pod záštitou martinského Porter Clubu už štyridsiaty prvý krát. O jeho úspechu a dobrému menu svedčí vysoká účasť nielen samotných zberateľov, ale aj širokej verejnosti. Hoci išlo o jednodňovú akciu, nenechali si ju ujsť ani zahraniční nadšenci. Mohli ste tu vidieť kolekcie zberateľov z Poľska, Českej republiky, ba dokonca i z Litvy a Maďarska. „Začal som zbierať v šesťdesiatych rokoch, keď som dostal štyri etikety z Francúzska. Neskôr som celú zbierku z cudziny predal a nechal som si etikety len z Česka a Slovenska. Počet kusov sa nedá odhadnúť, každý deň sa zbierka rozrastá o nové,“ predstavuje svoje suveníry Stanislav Brablík, predseda Klubu zberateľov pivných suvenírov z Olomouca.

Najviac sa zbierajú pivné etikety

Už pri pohľade na vystavovaný sortiment bolo zrejmé, ktorý suvenír dominuje. Pivné etikety zaberali najväčšiu plochu. Predseda Porter Clubu a organizátor burzy Ján Pokrievka taktiež zbiera práve etikety. „Vyše tridsať rokov zbieram hlavne pivné etikety. Mám už profesionálnejšiu zbierku, okolo stodeväťdesiattisíc kusov z celého sveta,“ prezrádza. Okrem toho, ako pokračuje, zbiera aj ďalšie pivovarské suveníry. „Doma mi už vzniklo malé pivovarské múzeum,“ dodáva. Pivné nálepky sú dominujúcim predmetom takmer každej zbierky. Nie však jediným. Bohaté kolekcie ukazujú, že zbierať sa dá skutočne všetko. Podľa slov organizátora sa eviduje okolo päťdesiat rôznych zberateľských oblastí. Mohli ste vidieť pivné tácky, poháre všetkých veľkostí, fľaše, plechovky, vrchnáky, otvárače a v neposlednom rade aj tričká či perá. „Dnešná doba ponúka množstvo moderných suvenírov, napríklad prívesky na mobil. Stačí, keď sa uvedie názov značky piva alebo pivovaru a už je to pre nás zberateľský materiál,“ hovorí Ján Pokrievka.

Ján Pokrievka, predseda Porter Club Martin

Ján Pokrievka predseda Porter Clubu Martin

Cesty, ktoré vedú k pivu

Väčšina účastníkov zhromažďuje suveníry v rámci zberateľského hobby. Niektorí sa k zbierkam dopracovali zaujímavým spôsobom. Príkladom je Štefan Mistrík z klubu Bystričan v Banskej Bystrici, ktorý za svoje začiatky vďačí vojenčine. „Dostal som sa na vojnu do Plzne, známej dobrým pivom. S kamarátom sme súťažili, kto vypije viac pív a k tomu sme si ako doklad odkladali pivné etikety. Ani som sa nenazdal a zrazu som mal peknú zbierku,“ spomína s úsmevom. Štítky sa postupne rozhodol odoberať priamo z pivovarov. Dostal sa tak aj k vzácnejším kusom. „Mal som aj dve etikety z Rakúsko - Uhorska, na ktoré som bol hrdý,“ dodáva.

Štefan Mistrík (vpravo) vymieňa etiketyByť pivkárom nie je povinnosť

Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že úspešný zberateľ pivovarských suvenírov je určite milovník piva, nie vždy je to pravidlom. Prekvapujúce je, že samotný organizátor akcie pivu neholduje. „Nie som žiadny pivár. Pivo si dám, ale iba ako bežný spotrebiteľ. Dokážem ochutnať rôzne druhy piva na degustáciách, ktoré organizujem, ale tam ide predovšetkým o hodnotenie kvality a chuti. Nemám ani preferovanú značku,“ prezrádza Ján Pokrievka.

Celosvetové stretnutie bude v októbri

Je zaužívaným zvykom zberateľov stretávať sa každý týždeň, poprípade po dvoch týždňoch v rôznych mestách Čiech i Slovenska. Akcie sa od seba odlišujú hlavne veľkosťou. Existujú regionálne burzy, od nich sú väčšie medzinárodné a ešte väčšie celoeurópske. Martinský Porter Club organizuje každý rok dve stretnutia. Marcové je jednodňové na medzinárodnej úrovni a ďalšie, októbrové, má celoeurópsky charakter. Vedenie klubu plánuje celosvetové stretnutie, ktorého prvý ročník sa bude konať v októbri tohto roku v Martine. „Predpokladáme vysokú účasť, odhadujem, že príde okolo šesťsto zberateľov z celého sveta,“ oznamuje organizátor Ján Pokrievka. Hlavným cieľom klubov je uspokojovať záujmy zberateľov pivovarských suvenírov a histórie pivovarníctva. Kluby medzi sebou nadväzujú zahraničnú spoluprácu, čo sa prejavuje aj v návštevnosti medzinárodných búrz v Martine.

Autor: Paula Beinsteinová

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky