utorok, 29 november 2016 18:17

Martinčan bol za chutné jedlo odmenený medailou

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Martinčan bol za chutné jedlo odmenený medailou Martinčan bol za chutné jedlo odmenený medailou

Dňa 24. novembra 2016 sa už po piaty krát konala celoslovenská gastronomická súťaž: „Žilinská gastronomická jeseň 2016.” Hlavným organizátorom a garantom súťaže bol Žilinský klub Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov v spolupráci s Hotelovou akadémiou v Žiline.

V multifunkčných priestoroch Evant Hause sa stretli šikovní žiaci stredných odborných škôl odborov kuchár, pekár a cukrár. Súťažilo sa v kategóriách JUNIOR a SENIOR, takže bola príležitosť vidieť a inšpirovať sa aj prácou profesionálnych kuchárov.

 

Strednú odbornú školu obchodu a služieb v Martine reprezentoval Branislav Súkeník, žiak 4. ročníka odboru kuchár. Jeho súťažnou disciplínou bola teplá kuchyňa, ktorá mala zadanú tému: JESEŇ NA TANIERI – JEDLÁ S POUŽITÍM GAŠTANA JEDLÉHO.

 

Braňo pripravoval 2 porcie súťažného pokrmu s názvom: Prepeličie supréme so šípkovou omáčkou a karlovarským muffinom. Návštevníci tejto súťaže mohli naživo sledovať kuchárske umenie, ako si jednotliví súťažiaci poradia s prípravou svojho jedla. Krásna a precízna práca nášho žiaka Braňa Súkeníka a chutne navrhnuté a pripravené jedlo zožalo pochvalu aj od českého porotcu.

 

 

Vo výslednom hodnotení sa Branislav Súkeník z počtu 18 súťažiacich prepracoval do strieborného pásma, kde získal 2. miesto. Srdečne blahoželáme! A veríme, že aj s našou pomocou vyrástol budúci kuchár – profesionál. Svoje odborné zručnosti Braňo predstavil celému Slovensku aj v mediálne známej súťaži: „Moja mama varí lepšie, ako tvoja.“

 

Zároveň chceme poďakovať vedeniu hotela Bystrička a jeho kuchárom, ktorí veľkou mierou prispeli tak po odbornej, ako aj finančnej stránke k tomuto úspechu. Je to dôkazom, že prostredie prevádzkovateľov hotelov a reštaurácií, ktoré sprostredkovávame pre odborný výcvik našich žiakov je formujúce a významné pre ich ďalší profesionálny rozvoj.

Mgr. Jana Karkušová

Prispievateľka Turiec Online

Vedúca odbornej praxe odborov čašník, kuchár a cukrár v SOŠ obchodu a služieb Martin. Aktívna členka slovenskej barmanskej asociácie a majsterka sveta v príprave kokteilov.