Reklama
02 / 2020 Vasilko
piatok, 09 december 2016 00:49

Zážitkové učenie v Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Zážitkové učenie v Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine Zážitkové učenie v Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine Foto: Ing. Guráňová

Učitelia Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Martine v edukačných procesoch čoraz častejšie využívajú aktivizujúce zážitkové a tvorivé vyučovacie metódy prinášajúce kvalitnejšiu interakciu so žiakmi a medzi žiakmi navzájom. Sú presvedčení, že poznatky získané prostredníctvom vlastného emocionálneho zážitku a z daných možností osobne tvoriť sa v pamätiach žiakov uchovajú oveľa dlhší čas ako pri tradičnom vyučovaní.

Svedectvom inovačných prístupov učiteľov v edukácii je množstvo organizovaných podujatí medzi ktoré patria aj odborné semináre určené pre žiakov študijného odboru hotelová akadémia. Naposledy boli zamerané na témy „Príprava cappucina latte art“ a „Dekorovanie pokrmov“. Seminár o káve viedol bývalý absolvent školy, v súčasnosti prevádzkár kaviarne „Millenium cafe“ v Martine pán Tomáš Svatoň.

 

 

V jeho úvode oboznámil žiakov s pestovaním kávovníkov, výrobou a prípravou kávy. Po bohatej diskusii, ktorá sa rozvinula k jednotlivým problematikám im predviedol techniku nastavovania kávového mlynčeka a techniku prípravy mliečnej emulzie, ktorá je základom pre výrobu lahodného cappuccina a cappuccina latte art. Keďže témou seminára bola príprava cappuccina latte art, žiakom ukázal spôsob jej nalievania do pripraveného espressa, čo mu umožňovalo na jeho povrchu vytvárať rôzne obrazce – rozety, srdiečka, tulipány, a podobne. Po predvedení jednotlivých ukážok si každý žiak precvičil prípravu takéhoto druhu kávy, pri ktorej mohol naplno uplatniť svoju vlastnú fantáziu a kreativitu.

 

Z dôvodu enormného záujmu o techniky baristického umenia sa učitelia odborných predmetov s lektorom p. Svatoňom rozhodli zorganizovať ďalší seminár, tentokrát na tému „Cappuccino etching“, na ktorom žiaci dostanú možnosť vycvičiť sa v tvorbe zaujímavých obrazcov pomocou topingu, priamo na bielej pene cappuccina.

 

Vysokú popularitu získal aj seminár o dekorovaní pokrmov

 

Jeho lektorom bol šéfkuchár hotela Bystrička pán Ján Výbošťok, ktorému pri práci asistoval žiak našej školy Branislav Súkenník. Na seminári sa žiaci mali možnosť dozvedieť o najnovších trendoch v dekorovaní pokrmov a v príprave špeciálnych pokrmov z netradičných, resp. z menej poznaných surovín. Aj v tomto prípade po predvedení praktických ukážok z dekorovania studených predjedál, polievok, teplých jedál a dezertov si mali žiaci možnosť precvičiť niektoré z techník, ktoré lektor so svojim asistentom použili pri estetizácii pokrmov.

 

 

Na základe reakcií žiakov, možno skonštatovať, že obidva semináre sa vydarili a splnili svoje stanovené ciele. Zážitky, ktoré si z nich žiaci odniesli budú v sebe ešte dlhú dobu racionálne spracovávať a pretavovať do všeobecných poznatkov, ktorými sa budú v praktickom živote riadiť. Sme presvedčení, že škola im aj napriek zložitej finančnej situácii dá pevné základy na ktorých raz budú môcť stavať a rozvíjať gastronómiu do neobmedzených dimenzií.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Reklama
02 / 2020 TULIP Lucid MDŽ

Doprava v regióne