Reklama
piatok, 16 december 2016 11:51

Lekári bez hraníc uzavreli dohodu s UNM

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Lekári bez hraníc uzavreli dohodu s UNM Lekári bez hraníc uzavreli dohodu s UNM pexels.com

Medzinárodná humanitárna zdravotnícka organizácia Lekári bez hraníc uzavrela s Univerzitnou nemocnicou v Martine, ako prvou nemocnicou na Slovensku, dohodu o spolupráci. Nemocnica sa tak zaviazala umožniť svojim zamestnancom výjazdy na humanitárne misie Lekárov bez hraníc do oblastí sužovaných vojnami, alebo prírodnými katastrofami. 

"Som presvedčený, že práca medzinárodnej organizácie Lekári bez hraníc sleduje vysoko humánne ciele. Ciele, ktoré najviac dokáže naplniť práve profesia lekára“ uviedol na margo podpísanej dohody riaditeľ nemocnice MUDr. Dušan Krkoška. „Nemôže nám byť ľahostajné, že v mnohých častiach sveta ľudia nedostávajú ani základnú lekársku pomoc a doplácajú na to svojimi životmi. Preto rád podporím našich lekárov, ktorí sa budú chcieť do humanitárnych projektov Lekárov bez hraníc zapojiť a úprimne ma teší, že Univerzitná nemocnica v Martine je prvou slovenskou nemocnicou, ktorá dohodu s touto organizáciou podpísala.“

 

Dohoda má umožniť zamestnancom UNM, ktorí prejavia záujem o spoluprácu s Lekármi bez hraníc, účasť na výberovom pohovore, na prípravnom zaškolení, ako aj na samotných misiách. Zdravotnícke zariadenia, ktoré takúto dohodu podpíšu, uvoľňujú svojich zamestnancov formou neplateného voľna na dobu, počas ktorej bude ich misia realizovaná. V Čechách majú Lekári bez hraníc uzavreté takéto dohody už s dvadsiatimi nemocnicami. Na Slovensku je martinská nemocnica prvou lastovičkou vzájomnej spolupráce. 

 

 

„Veľmi si vážime toho, že Univerzitná nemocnica v Martine sa stala prvou nemocnicou na Slovensku, ktorá s nami uzavrela zmluvu o spolupráci. Je dôležité pripomenúť, že lekári a lekárky odchádzajú s Lekármi bez hraníc na krátkodobé misie, a potom sa vracajú do svojich domovských nemocníc. A my pevne veríme, že ich účasť na humanitárnych  misiách profesijne obohacuje nielen ich samotných, ale aj ich zamestnávateľov“ povedal Pavel Gruber, riaditeľ českej kancelárie Lekárov bez hraníc.

 

Lekári bez hraníc sú nezávislá medzinárodná humanitárna organizácia, ktorá poskytuje pomoc ľuďom v núdzi. Pôsobí v takmer 70 krajinách sveta. Založila ju v roku 1971 skupina francúzskych lekárov a novinárov. Česká kancelária lekárov bez hraníc pôsobí desať rokov a za ten čas vyslala na misie 125 spolupracovníkov z Čiech, Slovenska a ďalších krajín stredoeurópskeho regiónu. Títo ľudia najčastejšie pôsobili na misiách v oblastiach s vojnovými konfliktmi - v Demokratickej republike Kongo, v Južnom Sudáne, v Afganistane. Zúčastnili sa aj na projektoch reagujúcich na mimoriadne prírodné katastrofy a epidémie – zemetrasenie na Haiti, zemetrasenie v Nepále, epidémia eboly v západnej Afrike.

 

Zdroj: www.unm.sk