sobota, 31 december 2016 00:55

Martin Novysedlák o umeleckom projekte Môj proces č.2

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Martin Novysedlák o umeleckom projekte Môj proces č.2 Martin Novysedlák o umeleckom projekte Môj proces č.2

Môj proces č. 2 bol predstavený 26. novembra 2016. Autorom umeleckého projektu je Martin Novysedlák, martinský umelec grafiky a maľby. Prvá časť podujatia pozostávala z výstavy v Barmuseu, v budove Slovenského národného múzea na Malej hore v Martine. Po nej nasledovala afterparty o hudobnej kultúre v Mestskej scéne na námestí v centre Martina.

Aj napriek istým nárokom na logistiku na celú akciu prišlo okolo 250 ľudí. Afterparty bola o hudbe, o dídžejoch a kapelách. Vystúpila tu martinská hip hopová kapela CACIB Dortmund, Lewel & Botanik a Unite People Of The Undeground, po nich hrali Dj Duky, Teatralna, DJ Simo a Lucas Nou. Celá zábava trvala až do piatej rána. „Ľudia sa zabávali, tancovali, jedli, pili, catering bol vynikajúci, naozaj, veľa ľudí sa postaralo,“ hovorí spokojne Martin, ktorý celý proces spustil.

 

Pri otázke, čo očakával od druhého ročníka Martin vraví: „Chcel som ľuďom najmä ukázať tvorbu jednotlivých autorov, mojich kamarátov – Miša Husára, Jakuba Láclavíka, Tomáša Orleja a Radovana Šenšela. Všetci sme z Martina a okolia, okrem Tomáša z Humenného. Vzhľadom na to, že ja som to svoje prvé predstavenie mal minulý rok, teraz som chcel dať ľuďom pôžitok z akcie. Chcel som, aby to nebolo niečo bežné. Na tejto akcii išlo o prepojenie vizuálneho umenia s audiovizuálnym. A na moje prekvapenie tam prišlo naozaj veľa ľudí.

 

Svoju výstavu chalani inštalovali od tretej poobede. Fotky a plátna na dve steny oproti sebe, a priestorové umenie Miša Husára, obrovský drevený orol, sa vynímal na pódiu. Každý z autorov predstavil seba, svoje výtvory a tiež objasnil, prečo je v Procese. Napokon, samotná výstava bola ešte počas príprav „v procese“, v snahe zorganizovať veci adekvátne k poskytnutým priestorom Barmusea, kde sa odohrávala.

 

 

Program začal módnou prehliadkou Martina Novysedláka, na ktorej predstavil sériu tričiek so sieťotlačou jeho vlastných motívov, hlavne portrétov. „Všetko to boli 4 motívy maľované na plátno v roku 2016, a pretransformoval som ich na grafické„ vraví Martin.

 

Počas cateringu a módnej prehliadky hral Dj Buchto. „S Radom Šenšelom sa nám podarilo uskutočniť nápad zrodený pri pivku, spoluprácu na  tvorbe obrazov. Podmienkou tvorby nás všetkých bola aktuálnosť témy. Raz mi tak prišla od Rada na messenger fotka rozmaľovaného plátna a tam ja. Tak teda on začal maľovať mňa, a ja jeho. On dáva skôr tú plochu a ja skôr lineárnu maľbu a dopĺňanie farieb. Plátna sme si potom vymenili a dokončili ich každý svojím sebe-vlastným štýlom. Som rád, pretože ľuďom sa to páčilo.

 

Môj proces č. 2 predstavil Michal Husára ako umelca dreva. Jeho mohutná drevorezba orla naozaj vyrážala dych. Michal raz našiel svoju chuť tvoriť v Stratenej doline a už neprestal. Jakub Láclavík je umelcom, ktorý svoje vnímanie sveta vyjadruje fotkou. Snaží sa zachytiť vzťah medzi človekom a prírodou, poukázať na to, kam patrime a odkiaľ pochádzame. A ako hodnotí akciu on? „Fantastické! Teším sa zo slušnej účasti priateľov aj verejnosti. Bola veľmi príjemná atmosféra. "Môj Proces" naďalej pokračuje aby sme aj o rok mali čo ukázať. Ďakujem všetkým zúčastneným, Mier ;).

 

Radovan Šenšel svoj pohľad na svet zachytáva kresbou, maľbou, ilustráciou. Tvorí skeče, komixy, ale aj serióznu tvorbu olejom a akrylom. Ekologické, etnické, ekonomické, finančné a iné problémy znázorňuje s nadhľadom a cez „infantilný surrealizmus“. Môj proces č.2 hodnotí rovnako pozitívne. „V priestore s limitovanými svetelnými, expozičnými a rozmerovými podmienkami sa podarilo spáchať zaujímavú vernisáž, ktorá, myslím si, oslovila široké publikum. Umelecky sa autori dopĺňali, takže sa návštevník nenudil. Keď sa doladí do budúcna ešte flow celej akcie, tak to bude veľmi vydarený umelecký projekt s kvalitným zážitkom.

 

Tomáš Orlej, jediný „hosť“ Turca z Humenného, streetartista s prezentovaním sa iba na legálnych plochách, sa už tiež teší na budúci ročník: „Rôzne vekové kategórie sa prišli pozrieť na túto vydarenú akciu, na ktorej diskusie návštevníkov s autormi trvali dlhšie ako sa predpokladalo. Táto výstava donútila ľudí zamyslieť sa nad hĺbkou významu vystavených diel, či to už bola maľba štetcom, sprejom, fotka, print, vyrezaná fólia alebo drevo. Som nadšený z jedinečnej atmosféry výstavy, ktorá dúfam bude mať aj tretie pokračovanie.

 

Pozrite si video, ktoré zachytáva atmosféru z podujatia

 

YouTube video

 

Obrazy z výstavy sa síce dajú kúpiť, no momentálne sú v depozite u každého jedného autora. Tričká si môžete zakúpiť priamo u Martina (email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo Facebook: Martin Novysedlák). „Poďakovať by som chcel najmä chalanom, tvorcom, že sa na to dali. Ďalej veľmi mojej rodine, no a ďakujem aj VL Media, kurátorovi Vilovi Urbanovi, Barmuseu a Mestskej scéne.“ Od nového roka sa začína pracovať na Mojom procese č.3, a ako to bude vyzerať, je ešte v procese.

 

Gabriela Krchová

Redaktorka Turiec Online

Hľadám a šírim dobré správy z Turca, zaujímam sa o environmentalistiku.