piatok, 10 február 2017 09:53

1. Kláštorský ples je ďalším vydareným obecným podujatím

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
1. Kláštorský ples je ďalším vydareným obecným podujatím 1. Kláštorský ples je ďalším vydareným obecným podujatím Foto: Radoslav Coufal

V Kláštore pod Znievom sa na podnet starostky obce dňa 4. februára konal prvý obecný ples, ktorý hostil viacero známych mien, medzi nimi aj televíznu moderátorku Miriam Šmahel Kalisovú. Okrem dobrej hudby, skvelej zábavy, zaujímavej tomboly a chutného jedla si hostia užili hlavne priateľskú atmosféru.

Prvá februárová sobota patrila v Kláštore pod Znievom výnimočnému večeru. Konal sa totiž 1. Kláštorský ples, ktorý je ďalšou obecnou akciou s prívlastkom „prvá“. S myšlienkou založiť tradíciu plesov v obci prišla starostka Kláštora. „Chcela som, aby sme sa my - Kláštorčania stretli v komornej a priateľskej atmosfére a trošku inak oblečení, tak slávnostnejšie, ako počas bežného dňa. A aby sme mali peknú spoločnú akciu,“ vysvetľuje vznik premiérového ročníku obecného plesu Mgr. Erika Cintulová, starostka Kláštora pod Znievom. Hoci bola akcia smerovaná v prvom rade na domácich, ples zaujal aj ľudí z okolitých miest.

 

Dopyt po lístkoch bol enormný

 

Začiatok roka je obdobím rôznych plesov, preto malo vedenie obce najprv menšie obavy. „Predaj vstupeniek sme spustili mesiac pred plesom. Spočiatku sme mali strach, či budú mať ľudia záujem, no nakoniec sme museli kvôli kapacite sály už niektorých aj odmietať,“ hovorí starostka Kláštora. Mnohých totiž na ples prilákala možnosť vidieť naživo Miriam Šmahel Kalisovú, ktorá ho moderovala. Tá si dokonca pripravila aj malé prekvapenie – rozdala niekoľko svojich kuchárskych kníh. Aby sa hostia na plese cítili ešte príjemnejšie, mierne sa upravila aj sála požiarnej zbrojnice, čím sa jej vdýchol nový život. „Strhli sa staré drevené obklady, nanovo sme omaľovali všetky steny a dali ušiť nové závesy. Sála nám omladla aspoň o 20 rokov,“ usmieva sa starostka. Základom zábavy na plese je však aj dobrá hudba. Hosťom hrala martinská hudobná skupina Nemôžem povedať a svoje umenie predviedol aj britský hudobník John Dale.

 

Oceňovali sa osobnosti Kláštora

 

Po oficiálnom otvorení plesu krátkym príhovorom pani starostky a moderátorky sa po večeri udeľovali aj ocenenia. „Rozhodla som sa, že pri takejto slávnostnej príležitosti udelím ocenenie Osobnosť Kláštora pod Znievom tým, ktorí sa svojim spôsobom zaslúžili o rozvoj a reprezentáciu našej obce. Spolu s vedením obce sme vybrali 5 kandidátov a aspoň takouto formou by sme im chceli prejaviť vďaku a ukázať, že si ich vážime,“ rozpráva Mgr. Erika Cintulová. Ceny odovzdávala v sprievode poslancov obecného zastupiteľstva a moderátorky Miriam Šmahel Kalisovej. Titul Osobnosť Kláštora pod Znievom si odniesol Juraj Farbiak – organizátor Slovenských Pyrenejí, Mgr. Štefan Hýrošš – farár v Kláštore pod Znievom, Ing. Elena Majtánová – lektorka, historička, Mgr. Pavol Mazúr – bylinkár a publicista a Pavol Pyšný – ľudový rezbár.

 

Tancovalo sa aj tango, vyhrávali sa hodnotné ceny a zabávalo sa do rána

 

 

Hviezdou večera nebola len skvelá moderátorka, ocenené osobnosti a hudobníci, ale aj tanečník Peter Ingriš. Ten spolu so svojou tanečnou partnerkou predviedli ukážkové argentínske tango s možnosťou naučiť základné kroky všetkých plesajúcich. To navodilo skutočne príjemnú komornú atmosféru a dobrú náladu. Ako to na plesoch býva, nechýbala ani hodnotná tombola. Ľudia sa zabávali až do neskorých ranných hodín a domov odchádzali s úsmevom na tvári. „Myslím si, že sa nám tento prvý ročník naozaj podaril. Ľudia sa bavili, čo bol hlavný zámer. Som rada, že sme niečo takéto zorganizovali a zároveň by som chcela poďakovať všetkým, čo sa na akcii podieľali. Už teraz sa teším na budúci rok,“ hovorí starostka obce.

 

Mgr. Lucia Kuželová

Prispievateľka Turiec Online

Administratívna pracovníčka, Obecný úrad Kláštor pod Znievom.