nedeľa, 12 marec 2017 12:02

Bádanie študentiek Obchodnej akadémie v Slovenskom národnom múzeu

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Bádanie študentiek Obchodnej akadémie v Slovenskom národnom múzeu Bádanie študentiek Obchodnej akadémie v Slovenskom národnom múzeu

Tím študentiek odboru služby v cestovnom ruchu s názvom OLIOA sa zodpovedne pripravuje na celoslovenskú súťaž Vitajte v našom regióne. Keďže chcú pripomenúť posolstvo a históriu Turčianskych olejkárov a šafraníkov mladým ľuďom a širokej verejnosti, navštívili Slovenské národné múzeum v Martine.

Prvé stretnutie sa uskutočnilo v novembri 2016 s pani Mgr. Elenou Bercíkovou –Zahradníkovou, ktorá sa dlhé roky venuje tejto problematike. Študentkám porozprávala veľké množstvo zaujímavostí o zrode olejkárstva a šafraníctva v Turci, o putovaní olejkárov po celom svete, ale aj o ich neskutočnom podnikateľskom talente. Všetci so záujmom počúvali o histórii Turca a uvažovali o tom, ako môže mať jeden človek toľko informácií, rokov a súvislostí v hlave.

 

 

"Zaujali nás predmety olejkárov ako olejkárska skrinka na liečivá určené na podomový predaj, čajovar alebo prvé umývadlo. Na druhom stretnutí sme si na základe povolenia PhDr. Márie Halmovej, riaditeľky Slovenského národného múzea a vypísania Bádateľského listu mohli urobiť fotodokumentáciu týchto historických predmetov. Celý čas sa nám opäť venovala p. Bercíková a popri našom fotení nám s úsmevom na tvári povedala niekoľko ďalších zaujímavostí. Tešíme sa ako tieto informácie využijeme na súťaži, pretože nám história, krásy Turca a jeho budúcnosť nie sú ľahostajné," zhodnotil návštevu SNM v Martine tím študentiek OLIOA, Ing. Danica Tokarčíková a Ing. Nadežda Patúšová – vyučujúce ekonomických predmetov.

 

Ing. Danica Tokarčíková

Prispievateľka Turiec Online

Obchodná akadémia Martin, vyučujúca odborných ekonomických predmetov.