nedeľa, 12 marec 2017 19:37

Turčianski vlci v plaveckej sěsťhodinovke zlatí Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Turčianski vlci v plaveckej sěsťhodinovke zlatí Turčianski vlci v plaveckej sěsťhodinovke zlatí Turčianski vlci - archív

V sobotu 11. marca 2017 uskutočnil SRI CHINMOY – MARATHON TEAM na 50m krytom bazéne v českom Zlíne, pre plavcov a triatlonistov, medzinárodnú plaveckú šesťhodinovku. Bola to výzva a super príležitosť „privoňať si“ k diaľkovému plávaniu a vyskúšať si, že dokážete vo vode viac, než si myslíte – v štafete, alebo v sólo plávaní.

Po krátkom predštartovnom brífingu to presne o 10.00 hodine začalo. V jednotlivých kategóriách muži a ženy sólo, za silného potlesku a povzbudzovania, vyštartovalo na šesťhodinovú trať celkovo 22 pretekárov z Čiech, Ruska, Slovenska, Nemecka a Chorvátska a 25 štafiet muži, ženy, juniori a juniorky z Čiech, Slovenska, Chorvátska, Bulharska, Poľska, Maďarska a Slovinska.

 

Pravidlá pretekov boli neúprosné. Plavci nemohli používať plutvy, packy, dosky, akékoľvek pomôcky, nemohli sa ťahať dráhy, kráčať po dne, pre započítanie kola bol nutný dotyk ruky, alebo nohy na oboch stranách bazénu, pri predbiehaní platili nepísané pravidlá fair – play, občerstvovať sa mohli len v čase a na miestach tomu určených. Nesmelo sa plávať v neopréne, len v regulárnych plavkách - schválených FINA. Pri porušení týchto pravidiel mohli rozhodcovia udeliť dve varovania a pri treťom mohol byť pretekár automaticky diskvalifikovaný. K tomu síce našťastie nedošlo, ale za tých šesť hodín, s pribúdajúcou únavou, celkovou vyčerpanosťou a bolesťou, pribúdalo aj množstvo kurióznych situácií hraničiacich s pravidlami diaľkového plávania. Všetko sa však nakoniec vyriešilo úsmevom, potľapkaním, zamávaním, čarovným slovíčkom „sorry“.

 

 

Slovenské farby v mužskej štafete v kategórii nad 18 rokov hájili Turčianski vlci – Branislav Hakel (54 rokov) a Peter Hrinda (26 rokov). V štafetách mohli štartovať dvaja až šiesti plavci, striedať sa mohli po pol, alebo celej hodine. Dvaja vlci sa striedali pravidelne po pol hodine a už od prvých kilometrov si urobili dostatočný náskok, ktorý postupne navyšovali a súperom sa stále viac a viac „vzďaľovali“ i keď ich v štafetách plávalo viac. Po štvrtej hodine síce prišla kríza, kŕče - najprv do nôh, neskôr do rúk, bolesť ramien, odreniny. Všetky nástrahy pretekov však vlci zdarne prekonali a v šiestej hodine doslova v bazéne „defilovali“. Počas šiestich hodín spolu zaplávali 23,1 km, čo je v priemere 3,85 km za hodinu. V silnej medzinárodnej konkurencii, pred očami pokoriteľov kanála La Manche suverénne, s náskokom pred druhým o vyše jeden kilometer, zvíťazili a odniesli si zaslúžené zlaté medaile.

 

Bc. Miriam Migátová

Prispievateľka Turiec Online

Členka kontrolnej rady Slovenského syndikátu novinárov. Aktívne sledujem regionálnu politiku, zaujímam sa o spoločenský život a kultúru.