streda, 15 marec 2017 20:34

Febiofest mieri do Martina, pozrite si program Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Febiofest mieri do Martina, pozrite si program Febiofest mieri do Martina, pozrite si program

Takmer 9000 divákov navštívilo bratislavskú časť 24. Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. Počas týždňového filmového maratónu od 2. do 8. marca 2017 sa 169 festivalových projekcií v 9 kinosálach ako aj sprievodných podujatí zúčastnilo spolu 8659 návštevníkov.

Divácky najúspešnejšou sekciou sa rovnako ako minulý rok stala Slovenská filmová krajina, ktorá tento rok uviedla až 9 premiér nových slovenských filmov. Spolu 29 projekcií domácich snímok si pozrelo 2 747 divákov. Najúspešnejším filmom sa stala česko-slovenská novinka režiséra Bohdana Slámu – BABA Z ĽADU, ktorá za osobnej účasti tvorcov na čele s herečkou Zuzanou Kronerovou slávnostne otvorila MFFK Febiofest. Druhým najnavštevovanejším filmom bratislavskej časti festivalu je poľsko-nemecko-česko-švédsko-slovenská snímka CEZ KOSTI MŔTVYCH legendárnej režisérky Agnieszky Holland, ktorá zavítala pred slovenské obecenstvo hneď po úspešnej účasti na prestížnom Berlinale a osobne uzavrela 24. ročník Febiofestu.

 

Trojicu najsledovanejších uzatvára nový dokumentárny film Roberta Kirchhoffa o rómskom holokauste DIERA V HLAVE, ktorý mal na festivale slovenskú premiéru. V 10 programových sekciách uviedol 7-dňový festivalový maratón v Bratislave 115 dlhometrážnych, stredometrážnych a krátkych titulov, spolu na 169 premietaniach v 5 klubových kinách a celkom v 9 kinosálach. Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest 2017 teraz mieri do regiónov. Až do 7. apríla možno „febiofestovať“ v 10 slovenských mestách.

 

V Martine potrvá MFFK Febiofest spomedzi regiónov už tradične najdlhšie – od 15. do 20. marca

 

Program febiofestu v Kine Strojár (na stiahnutie v PDF)

 

Kino Strojár uvedie na svojom plátne zmes domácich i zahraničných noviniek ako BABA Z ĽADU, VLK Z KRÁĽOVSKÝCH VINOHRAD, TANEČNICA či PROTI SVOJEJ KRVI, ale neopomenie ani archívne poklady ako poctu Viktorovi Kubalovi s legendárnym filmom ZBOJNÍK JURKO či jedno z prvých sci-fi vôbec, česko-slovenský film IKARIE XB 1, ktorá po minuloročnej obnovenej premiére v Cannes žne úspechy po celom svete. Pre deti sú na programe DROBCI – 7 nových dielov večerníčkov Vandy Raýmanovej a Michala Strussa či oscarový nominant, animovaná ČERVENÁ KORYTNAČKA.

 

Vo všetkých mestách sa premietne aj výber z víťazných filmov súťažnej sekcie MFFK Febiofest V strede Európy, ktoré boli vyhlásené na záverečnom ceremoniáli. Hlavnú cenu získal slovenský krátky film O SESTRE, dokumentárna esej režisérky Barbory Sliepkovej, prekvapivo sa s verdiktom odbornej poroty zhodlo aj publikum, pretože film si odniesol aj Divácku cenu. Celkovo tohtoročný MFFK Febiofest spolu s regiónmi uvedie 235 projekcií v 11 mestách vrátane Bratislavy a v 16 kinách po Slovensku.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn