streda, 15 marec 2017 21:04

Absolvent Gymnázia Jozefa Lettricha vyhral celoštátne kolo CHO

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Absolvent Gymnázia Jozefa Lettricha vyhral celoštátne kolo CHO Absolvent Gymnázia Jozefa Lettricha vyhral celoštátne kolo CHO

V dňoch od 8. do 11. marca 2017 sa na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave uskutočnilo celoštátne kolo chemickej olympiády najvyššej kategórie A. Z celého Slovenska sa jej zúčastnilo 30 študentov. Gymnázium j. Lettricha reprezentovali dvaja žiaci zo septimy A - Martin Orságh a Tomáš Piecka.

Súťaž patrí k mimoriadne náročným, skladala sa z dvoch častí. Najskôr žiaci absolvovali 5-hodinovú praktickú formu zameranú na analytickú a organickú časť. Martin Orsáh sa stal víťazom a získal ocenenie STU za najlepšiu praktickú časť.  Na druhý deň sa konala formou testu teoretická forma, ktorá mala štyri časti – anorganická a analytická chémia, fyzikálna chémia, organická chémia a biochémia.

 

 

Päťhodinový test bol nielen časovo náročný, ale preveril aj logické myslenie a vedomosti súťažiacich. Naši študenti nesklamali. Martin Orságh sa umiestnil na úžasnom prvom mieste a Tomáš Piecka ako úspešný riešiteľ na 20. mieste. Pre obidvoch je to obrovský úspech a M. Orságh má veľkú šancu postúpiť na medzinárodne kolo do Thajska.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn