pondelok, 03 apríl 2017 16:33

Zažite Veľkú noc na dedine

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Zažite Veľkú noc na dedine Zažite Veľkú noc na dedine

Tradície a zvyky našich predkov, ktoré sprevádzali veľkonočné obdobie, ešte nie sú minulosťou. Zažiť ich môžete v nedeľu 9. apríla 2017 od 10.00 do 16.00 hod. v Múzeu slovenskej dediny na podujatí Veľká noc na dedine.

V programe o 10.30, 12.30 a 14.30 hod. Vám detské jarné hry predstaví DFS Malý Lysec a niektoré veľkonočné zvyky – napríklad vynášanie Moreny a pondelkovú oblievačku FS Lysec z Belej-Dulíc. Neodmysliteľným symbolom sviatkov Veľkej noci sú zdobené vajíčka. S najčastejšími technikami, ktorými sa zdobili kraslice, sa návštevníci múzea budú môcť zoznámiť počas programovej nedele a priamo od výrobcov si ich aj kúpiť. Okrem kraslíc sú pripravené aj iné ukážky výroby a predaj ľudovo-umeleckých výrobkov.

 

Počas predveľkonočného pôstu sa v kuchyni nesmeli používať živočíšne tuky

 

Gazdinka tak bola odkázaná na rastlinný olej. Ako sa v minulosti získaval lisovaním, Vám ukážeme v oravskej olejárni. Pre malých, ale aj veľkých návštevníkov sú prichystané aj tvorivé dielne, v ktorých si budú môcť vyskúšať svoju šikovnosť pri zdobení kraslíc či pletení korbáčov. Tradičné jedlá a občerstvenie ponúkne krčma z Oravskej Polhory.

 

V rámci podujatia Veľká noc na dedine sa o 12.00 hod. uskutoční krst knihy Turiec a Kremnicko z neba, ktorá odhaľuje krásy susediacich regiónov na fotografiách z lietadla. O 13.30 hod. sa bude konať rímskokatolícka svätá omša v drevenom kostole z Rudna z konca 18. storočia.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Výber redakcie