streda, 05 apríl 2017 10:59

Pohár za najhodnotejší mužský plavecký výkon putuje do Turca Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Pohár za najhodnotejší mužský plavecký výkon putuje do Turca Pohár za najhodnotejší mužský plavecký výkon putuje do Turca foto: Martin Vaňo

V dňoch 1. – 2. apríla 2017 sa v Bratislave na Pasienkoch, v 50m krytom bazéne, konali Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v plávaní Masters. Tento rok sa ich zúčastnili pretekári - plavci nad 25 rokov, prevažne zo slovenských a českých klubov - presnejšie 208 pretekárov zo 42 klubov, z ktorých jeden bol zo Slovinska. Akoby sme sa vrátili v čase a zaspomínali si na tradičné plavecké zápolenia v bazénoch v bývalom Československu.

Turčianski vlci vsadili na kvalitu a nominovali štyroch pretekárov v deviatich disciplínach. Najúspešnejší z nich, Peter Hrinda, pricestoval síce až na druhý poldeň pretekov – kvôli iným rodinným povinnostiam, avšak ihneď v prvom svojom štarte v disciplíne na 50m prsia s časom 0:29,75 prekonal svoj osobný rekord, s náskokom zvíťazil a získal v kategórii OPEN titul Medzinárodného Majstra Slovenska v plávaní Masters. Vynikajúcim výkonom sa v tabuľkách Masters s počtom bodov 93,68 zaradil na prvé miesto a „odviezol si“ z Majstrovstiev, okrem zlatej medaily - pohár za najhodnotnejší mužský plavecký výkon.

Líder vlkov Branislav Hakel síce neobhájil v kategórii OPEN minuloročný titul Medzinárodného Majstra Slovenska v plávaní Masters na 100m motýlik, ale podarilo sa mu v tejto disciplíne s časom 1:09,91, v silnej konkurencii nastupujúcej omladiny, obsadiť tretie miesto a získať cennú bronzovú medailu. V celkovom bodovom hodnotení výkonu a veku, podľa medzinárodných tabuliek Masters, t.j. v kategórii OPEN, to boli jediné a najcennejšie medaile dovezené z Majstrovstiev do Turca.

Na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska v plávaní Masters sa hodnotili aj jednotlivé vekové kategórie a rozdávali sa za prvé tri umiestnenia medaile. V nich získal Branislav Hakel, dve zlaté na 50m a 100m motýlik a jednu striebornú na 100m prsia. Peter Hrinda, jednu zlatú na 50m prsia a jednu striebornú na 50m znak. Druhým najstarším účastníkom Majstrovstiev, bol najstarší nestarnúci aktívny Turčiansky plavec Milan Schwendt, ktorý sa tento rok dožíva úctyhodných 80 rokov. Na 100m voľný spôsob, vo svojom osobnom rekorde s časom 1:51,55, získal zlatú medailu a porazil v tejto disciplíne svojho najväčšieho „rivala“ a kamaráta, najstaršieho účastníka Majstrovstiev, 82 ročného Milana Kručaya z Prešova. K zlatej pripojil aj striebornú na 50m voľný spôsob. Dve bronzové medaile na 50m a 100m prsia si z Majstrovstiev odniesla MUDr. Gražyna Gállová, známa „ortopedička“ aktívna propagátorka plávania a zdravého životného štýlu.

Turčianski vlci dali v sobotu 1. apríla „a teraz žarty bokom“ prednosť kultúrnemu vyžitiu pred tradičným spoločenským večierkom plaveckých pretekov a navštívili premiéru pôvodnej hry Činohry „Elity“ v Slovenskom národnom divadle v Bratislave, kde okrem známych hercov, ako Richard Stanke, Dano Heriban, Alexander Bárta, Emil Horváth, Emília Vašáriová, excelovala vynikajúca herečka Táňa Pauhoufová, neter Branislava Hakela.