Reklama
utorok, 09 máj 2017 21:14

Krajské kolo Vajanského Martin má svojich víťazov

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Krajské kolo Vajanského Martin má svojich víťazov Krajské kolo Vajanského Martin má svojich víťazov

Pod názvom Vajanského Martin 2017 zorganizovalo Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK v prvý májový týždeň krajské kolo celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky Hviezdoslavov Kubín v umeleckom prednese poézie a prózy, v tvorbe recitačných kolektívov a divadiel poézie detí, mládeže a dospelých.

V utorok 2. mája sa konalo v priestoroch Turčianskej galérie v Martine slávnostné otvorenie krajskej súťaže, ktoré svojim vystúpením obohatil žiak Základnej umeleckej školy Martin – Ul. P. Mudroňa Tonko Krilek pod vedením Mgr. Dagmary Gardlíkovej. V mene organizátora súťaže všetkých srdečne privítala riaditeľka TKS v Martine Mgr. Nataša Petrová. Veľa odvahy súťažiacim zaželala riaditeľka  TG v Martine Ing. Alexandra Rybárová, ktorá taktiež pozvala všetkých zúčastnených na prehliadku inštalovaných výstav. S organizačným poriadkom prehliadky, schválenými propozíciami a priebehom súťaže recitátorov oboznámila koordinátorka krajského kola súťaže Mgr. Monika Ondrušová.

 

Prvé dva súťažné dni, ktoré sa prvýkrát konali v priestoroch Turčianskej galérie v Martine, patrili recitátorom – jednotlivcom zo základných (I., II. a III. kategória), stredných škôl (IV. kategória) a dospelým nad 20 rokov (V. kategória). Posledný súťažný deň v Štúdiu Slovenského komorného divadla v Martine sa predstavili detské recitačné kolektívy a divadlá poézie.

 

V tomto roku o postupe víťazov na celoslovenské kolo zo 105 súťažiacich jednotlivcov a 6 kolektívov rozhodovalo 18 porotcov z radov učiteľov základných a stredných škôl, ale aj recitátorov, spisovateľov, hercov, či režisérov. Závery ich rozhodnutí posunuli 11 recitátorov a 2 kolektívy na celoslovenské kolo, ktoré sa uskutoční 21. – 24. júna 2017 v Dolnom Kubíne.

 

Vajanského Martin 2017 bol podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia a spolufinancovaný s podporou Žilinského samosprávneho kraja. Spoluorganizátormi a partnermi podujatia boli: Turčianska galéria v Martine a Slovenské komorné divadlo Martin. Touto cestou ďakujeme p. Mariete Koščíkovej z Trebišova, ktorá krajskú súťaž podporila ručne vyrobenými vecnými cenami.

 

Na stiahnutie: Výsledky krajského kola Vajanského Martin 2017

 

Mgr. Monika Ondrušová

Prispievateľka Turiec Online

Kultúrny manažér, Turčianske kultúrne stredisko v Martine.