štvrtok, 04 máj 2017 12:37

Martin sa dočkal svojho prvého literárneho soirée Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Martin sa dočkal svojho prvého literárneho soirée Martin sa dočkal svojho prvého literárneho soirée

Priaznivcov umeleckej literatúry v Martine potešila možnosť zúčastniť sa prvého literárneho soirée, ktoré sa konalo 29.4.2017 vo Vinotéke Sommelier na Ľadovni. Literárne soirée je umelecký večer, na ktorom sa podieľa ktokoľvek, kto píše, hrá alebo komponuje a má záujem zapojiť sa. Hlavnou zložkou sú krátke literárne texty interpretované hercami, ktoré sú doplnené hudobnými a moderátorskými vstupmi.

My sme sa rozprávali so zakladateľkou večerných literárnych soirée Michaelou Piesyk, študentkou herectva na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Na umeleckej škole vznikol aj prvý nápad uskutočniť takýto formát podujatia, keď chcela pomôcť kamarátovi prezentovať jeho literárnu tvorbu. Aby sa tento nápad pretavil do skutočnosti, založila občianske združenie Spoločnosť pre umenie a literatúru a oslovila majiteľku klubu Had v priestoroch Akadémie umení, kde sa stretla s ústretovým prístupom. A tak vzniklo prvé literárne soirée, ktoré zožalo úspech.

 

Oslovili ma, aby sa niečo podobné uskutočnilo aj v Nitre, ozval sa nám jeden pán z Trnavy a ďalšie soirée som zorganizovala doma v Prešove,“ spomína Michaela. Postupne sa začínali ozývať ľudia z iných miest a oslovili ju k spolupráci. Počas piatich rokov, kedy sa konalo úplne prvé lsoirée, táto myšlienka pokryla celé Slovensko. „Doteraz ma oslovujú ľudia, aby sa literárne soirée uskutočnilo aj v ich meste,“ teší sa zakladateľka.

 

 

S myšlienkou zrealizovať podujatie v Martine prišli Zuzana Galková s Rebekou Mikušovou, ktoré Michaelu Piesyk oslovili. Martin je predsa plný šikovných a talentovaných ľudí, čo sa nakoniec potvrdilo. Výber autorov a interpretov má na starosti organizátor konkrétneho mesta. „Mojim cieľom je prelínať ochotníkov až po profesionálne divadlo, aby sa ľudia učili navzájom, nie len v autorskom písaní, ale aj v prednášaní textov,“ vysvetľuje Michaela Piesyk. Na programoch je vždy uvedený autor, názov diela a prednášajúci, ktorý text číta. Zároveň je to forma "očisty" pre všetkých ľudí, ktorí sa zúčastnia, či sú to autori, diváci, alebo herci.

 

Bez pomoci by to nešlo, našli sa partneri na spoluprácu

 

Literárne soirée so sebou nesie krásnu myšlienku vzájomnej pomoci. Umelecké večery by nebolo možné uskutočniť bez finančnej pomoci klubov, v ktorých sa akcia koná, v tomto prípade Vinotéky Sommelier na Ľadovni. Rovnako prednášajúci čítajú texty bez nároku na honorár. „V dobe, keď sa všade skloňuje slovo konkurencia, sa ešte nájdu ľudia, ktorí kráčajú spolu a ťahajú za jeden povraz. Zároveň nám pomáha aj podpora od nadácie Tatra Banky, od ktorej sme získali grant. V každom meste je literárne soirée úplne iné, každé mesto rieši úplne iné problémy, v každom meste je iný priestor, iní herci a iné publikum. Samotná atmosféra je v každom meste úplne iná. Ľudia, ktorí chodia pravidelne na každé jedno soireé potvrdzujú, že v každom meste ide o inú udalosť, ktorú treba zažiť," dodáva Michaela.

 

Alexandra Frančáková

Redaktorka Turiec Online

Moja práca je mojou záľubou, vidím v nej zmysel a význam. Popri štúdiu sa snažím nájsť čas aj na beletriu, mám rada prírodu, mesto, v ktorom žijem a predovšetkým svoju rodinu.